kafa (foto:cure.ba)
Naučnici takođe upozoravaju da bi kofein mogao potkopati nastojanja da se bolest kontroliše.
Oni su proučavali 10 ljudi s dijagnostikovanim dijabetesom tipa 2, pri čemu je svaka osoba pila barem dvije šoljice kafe svaki dan i pokušavala je da kontroliše bolest ishranom, vježbanjem i lijekovima, bez dodatnog insulina preko inekcija.
Tokom eksperimenta učesnici su uzeli tablete koje su sadržale količinu kofeina jednaku količini četiri šoljice kafe na dan, a zatim drugi dan placebo pilule koje nisu sadržale kofein.
Portal “Moj doktor” piše da su pri tom svi imali isti hranjivi napitak za doručak, a zatim su mogli da jedu šta su htjeli za ručak i večeru.
U radu, objavljenom u časopisu “Diabetes Care”, istraživači su izjavili da je konzumacijom kofeina učesnicima prosječan nivo šećera u krvi na dan porastao za osam odsto.
Kofein je takođe povećao porast glukoze poslije obroka – za devet odsto poslije doručka, 15 poslije ručka i 26 odsto poslije večere.
Vođa istraživanja, dr. James Lane, rekao je da je to istraživanje prvo koje posmatra uticaj konzumacije kofeina u normalnom svakodnevnom životu pacijenta i daje više dokaza koji pokazuju da bi savjetovanje izbjegavanja kofeina u ishrani mogao biti dobar način regulacije nivoa šećera u krvi.
Istraživači su zaključili da su potrebna dalja istraživanja da bi se ispitala njihova otkrića i da bi se vidjelo da li je potrebno preispitati prehrambena uputstva za pacijente oboljele od dijabetesa.
cure.ba