Zdravlje

NIJE ZDRAVO, OSIM ŠTO JE – NIJE SVE TAKO CRNO: Dijete vam grize nokte? Ne brinite, od toga može imati koristi kad odraste

Napisao admin

Nova je studija pokazala kako je manja vjerojatnost da će djeca koja sišu palac ili grizu nokte imati alergije kada odrastu, piše Mirror.


Foto:arhiva

Stručnjaci vjeruju kako ta djeca progutaju bakterije koje im žive pod noktima, što “izgrađuje imunološki odgovor, zbog čega su manje podložna alergijama.”

Te naizgled nezdrave navike pomažu i u zaštiti djece čiji roditelji pate od alergija, ili koja su odrasla u domu s kućnim ljubimcima ili pušačima.”

IMBECILNA TEORIJA Stručnjak: Djeca će vam imati manje alergija ako suđe perete na ruke

Higijenska hipoteza

Ova je teorija poznata kao ‘higijenska hipoteza’.

Ali stručnjaci iz Novog Zelanda upozoravaju kako roditelji ne bi trebali aktivno podsticati svoju djecu da grizu nokte ili sišu palac, jer to može prouzročiti druge zdravstvene probleme, poput krivo izraslih zubi, ili probavnih problema.

Isto tako, nema dokaza da sisanje palca smanjuje rizike od astme ili alergijskog rinitisa.

girl sucking thumb

Grickanjem noktiju djeca u sebe unose bakterije i mikrobe čije prisustvo jača imunitet. Ali to može imati i neželjene posljedice, poput loše izraslih zubi i probavnih nevoljaFoto: Elizabeth Morriss/Thinkstock

Tim sa Sveučilišta Otago pregledao je zdravstvene kartone 1.037 ljudi koje se promatra još od kada su bili djeca u ranim devedesetima.

Roditelji su prijavljivali navike svoje djece u vezi sisanja palca i griženja noktiju kada im je bilo pet, sedam, devet i 11 godina. Sva su prošla testiranja na alergije u dobi od 13 i 32 kako bi se vidjelo imaju li bilo kakve alergije.

U prosjeku, 49% djece imalo je barem jednu alergiju, ali postotak bi pao na 38% kod djece koja su grizla nokte ili sisala palac. Ako su radila oboje, rizik je smanjen na 31%.

Ta je zaštita ostala ista i kada je sudionicima bilo 32 godine.

Nezdravo, ali i zdravo

Profesor Malcom Sears, iz kanadskog sveučilišta McMaster kaže kako su rezultati konzistentni s ‘higijenskom hipotezom’. Ona sugerira da rano izlaganje mikrobima smanjuje rizik od razvijanja alergija.

“Iako ne preporučujemo da se takvo ponašanje potiče, izgleda da stvarno postoji i pozitivna strana”, dodao je.

“Istraživanja provedena u drugim zemljama dodatno potvrđuju ovu teoriju o ulozi koju okoliš i mikrobi u crijevima igraju o potencijalnom razvoju alergija na hranu”, rekla je Holly Shaw, iz Allergy UK.

“Ako doma imate kućnog ljubimca, starijeg brata ili sestru, ili živite na selu, sve su to okolišni utjecaji koji bi mogli imati ulogu u razvoju alergijskih bolesti.”

 

net.hr

Komentari

komentara