Foto:arhiva
Određene vrste povrće, koje su inače veoma zdrave, nisu dobre ako hoćemo da se lepo odmorimo noću. Pre svega, to su krstašice – brokoli, karfiol, kupus i dr. One jesu pune vitamina i korisnih fitohemikalija, ali sadrže veliku količinu nerastvorljivih vlakana, koje je teško svariti. Ako ih uzmete za večeru, telo će i dalje variti dok pokušavate da zaspite, pa nećete moći da spavate dobro.
Paradajz sos i kečap, inače veoma zdravi zbog visokog sadržaja likopena, nisu dobri pred spavanje. Pošto su veoma kiseli, veoma često mogu da izazovu gorušicu i ometu vaš san. Ako hoćete da za večeru pojedete porciju špageta prelivenu paradajz sosom, to jeste laka večera i dobar izbor, ali zbog pomenutog razloga, treba da je pojedete minimum tri sata pred spavanje.
Ovo što je rečeno za paradajz, važi i za ljute začine. Nije ih dobro jesti uveče iz dva razloga. Jedan je što kao i paradajz mogu izazvati gorušicu. Drugi je što oni zagrevaju telo, a da bismo dobro spavali, telesna temperatura mora da blago opadne. Dakle, ako se pitate zašto ste imali noćne more nakon pizze sa paradajzom i origanom ili ljutog burita – eto odgovora.
Sir je odličan izvor proteina i zdravih zasićenih mlečnih masnoća, odličan za doručak i ručak, ali ne i za večeru. Pogotovo stari sirevi (kačkavalj i sl) sadrže tiramin, aminokiselinu koja podstiče budnost. A podstiče i glavobolje – ako ste skloni glavoboljama migrenoznog tipa. Dakle, bolje je izbeći sir za večeru.
I konačno – crna čokolada. Iako je verovatno najzdraviji slatkiš, ipak nije dobra uveče. Čokolada deluje stimulativno, daje energiju, popravlja raspoloženje – ali nam ne pomaže da zaspimo. Zato, ako vam se uveče jede slatko (što nije redak slučaj) bolje je zasladiti se bananom posutom sa malo cimeta. Banana sadrži nekoliko supstanci koje nam pomažu da zaspimo (između ostalih triptofan). A cimet – pa, čisto da večernji slatkiš učinite zanimljivijim:)
zdravahrana.com