Lijekovi (Foto: Net.hr)
Donosimo popis 10 najozloglašenijih lijekova.
10. Desvenlafaxine (Pristiq)
Antidepresiv koji djeluje na serotonin i noradrenalin, ovaj lijek se 7,9 puta češće povezuje s nasiljem nego drugi lijekovi.
9. Venlafaxine (Effexor)
Sličan Pristiqu, iz iste klase antidepresiva, a koriste se i za liječenje tjeskobnih poremećaja. Effexor je 8,3 puta češće povezan s nasilnim ponašanjem.
8. Fluvoxamine (Luvox)
Antidepresiv koji utječe na serotonin (SSRI), se 8,4 puta češće nego drugi lijekovi povezuje s nasiljem.
7. Triazolam (Halcion)
Benzodiazepin koji može izazvati ovisnost, koristi se za liječenje nesanice. Halcion se 8,7 puta češće nego drugi lijekovi povezuje s nasiljem, pokazala je navedena studija.
6. Atomoxetine (Strattera)
Koristi se za liječenje poremećaja pažnje i hiperaktivnosti (ADHD). Utječe na neurotransmiter noradrenalin i 9 puta češće se nego drugi lijekovi iz ove skupine povezuje s nasiljem.
5. Mefoquine (Lariam)
Koristi se u liječenju malarije. Već dugo je povezan s izvještajima o bizarnom ponašanju. On se 9,5 puta češće nego drugi lijekovi iz ove skupine povezuje s nasiljem.
4. Amfetamini
Razni amfetamini koriste se u liječenju ADHD poremećaja. Utječu na dopamin i noradrenalin u mozgu. Ovi lijekovi su 9,6 puta češće nego drugi lijekovi povezuje s nasiljem.
3. Paroxetine (Paxil)
SSRI antidepresiv. Paxil se povezuje s problemima s odvikavanjem, većim rizikom urođenih poremećaja kod djece nego drugi lijekovi iz ove klase. Osim toga se 10,3 puta češće nego drugi lijekovi povezuje s nasiljem.
2. Fluoxetine (Prozac)
Prvi poznati SSRI antidepresiv. Prozac se 10,9 puta češće nego drugi lijekovi povezuje s nasiljem.
1. Varenicline (Chantix)
Lijek za odvikavanje od pušenja. Lijekovi Chantix i Champix, koje proizvodi Pfizer, sadrže farmaceutski sastojak varenicline tartrate, koji blokira nikotinske receptore u mozgu. Nažalost ovaj je lijek 18 puta češće povezan s nasiljem nego drugi lijekovi.
net.hr