Muškarac (foto: cure.ba)
Vitamin C
Vitamin C, osim u limunu, nalazi se i u svim ostalim citrusima, ali i u paprici, krumpirima i jagodama, a povećava protok krvi. Upravo je to važno jer protok krvi je ključanza ostvarivanje erekcije – arterije koje idu prema penisu se šire, dok vene koje idu od toga područja se sužavaju, a upravo vitamin C pomaže u dovodu krvi do penisa i erekciji. Osim toga, vitamin C smanjuje rizik od infekcija urinarnog trakta. Međutim, važno je pripaziti i ne uzeti preveliku dozu vitamina C, ukoliko želite izbjeći probavne tegobe. Preporučena doza je oko 90 miligrama, piše health.howstuffworks.com.
Folna kiselina/vitamin B9
Folna kiselina je prirodni vitamin koji se nalazi u hrani, dok je vitamin B9 isto to, samo dobiveno umjetnim putem. U SAD-u vitamin B9 dodan je u tjestenine, žitarice i brašno, otkako su istraživanja pokazala da smanjuje rizik od ozbiljnih urođenih mana kod beba. Međutim, neke studije su pokazale kako folna kiselina smanjuje i brojne abnormalnosti sperme, dok neki znanstvenici tvrde kako u kombinaciji s cinkom folna kiselina može povećati broj spermija. Kako biste u organizam unijeli dovoljnu količinu folne kiseline, jedite grašak, avokado i šparoge ili, ako više volite slatko, posegnite za bananama, papajom i dinjom, a pali i sok od rajčice.
Karnitin i vitamin E
Iako karnitin nije vitamin, na penis i aktivnost sperme blagotvorno djeluje slično kao i vitamin E. Karnitin se ne smatra jednim od esencijalnih nutrijenata, a proizvodi ga i samo tijelo, točnije proizvode ga jetra i bubrezi, a dodatnu količinu možete unijeti i jedući odreske, sladoled i cheddar sir. Veća količina karnitina u tijelu pomaže kod seksualne disfunkcije, a poboljšava i kvalitetu te mobilnost sperme. Vitamin E djeluje pak kao antioksidans, jača imunološki sustav, sprečava opasno zgrušavanje krvi. Vitamin E nalazi se u bademu, kikirikiju, sjemenkama suncokreta.
Vitamin B12
Nedostatak vitamina nikada nije poželjan, pogotovo kada se radi o vitaminu koji je važan za živce i krvne stanice. Osim toga, vitamin B12 smanjuje rizik od anemije, stanja koje vas čini jako slabima i umornima te vas čini sablasno blijedima. Ovaj vitamin se nalazi u janjetini, jetricama, sardinama, a poveća količina se nalazi i u školjkama i govedini. Vitamin B12 nalazi se i u jajima i nekim sirevima. Međutim, rizik od manjka ovog vitamina uočava se kod osoba starijih od 60 godina, a razlog tomu znanstvenici još ne znaju. Kod starijih muškaraca nedostatak ovoga vitamina povezuje se s manjim brojem spermija te s njihovom manjom pokretljivošću.
Niancin/vitamin B3
Još jedan vrlo važan kompleks vitamina B je B3. Niacin je vrlo važan po pitanju seksualnog života jer pomaže seksualnim hormonima i poboljšava cirkulaciju. Osim toga, ovaj vitamin ima važnu ulogu po pitanju reguliranja spavanja i erekcije. Vitamin B3 nije nužno unositi suplementima, već ga ima dovoljno u zdravoj i raznovrsnoj prehrani – u repi, crvenom mesu te u mlijeku.
tportal