Redovni odlazak u saunu mogao bi da smanji rizik od moždanog udara za više od 60 posto kod muškaraca i žena srednjih i starijih godina, pokazala je nova studija objavljena u časopisu “Neurology”. U Finskoj, gdje je sprovedena studija, saunu već odavno smatraju sredstvom za stvaranje otpornijeg tijela, prenosi “24sata“.
Istraživanje su obavili na 1.628 muškaraca i žena od 53 do 74 godine. Pratili su tu grupu ljudi čak 15 godina, njihovo kardiovaskularno zdravlje i učestalost pojave moždanih udara.
Većina Finaca odlazi u saunu barem jednom sedmično, a učesnici istraživanja bili su podijeljeni u tri grupe – jedni su išli u saunu jednom sedmično, drugi dva do tri puta, a treći četiri do sedam puta sedmično.
Upravo je posljednja grupa, s najvećim brojem odlazaka u saunu, imala više od 60 posto manji rizik od moždanog udara u poređenju s onima koji su saunu koristili jednom sedično. Srednja grupa imala je 12 posto manji rizik u poređenju s prvom grupom.
Ovo je opservacijska studija, pa ne postoje dokazi da su saune direktno uzrokovale manju učestalost moždanih udara. Ipak, sauna ima raznih zdravstvenih prednosti i to je dokazano. Postoje studije koje su povezale saunu s nižim rizikom od visokog krvnog pritiska i bolesti pluća, kao i manjim rizikom od srčanog udara, prenosi “Businessinsider”.
Postoje brojna istraživanja koja pokazuju da izloženost različitim temperaturama – vrućoj i hladnoj – može doprinijeti boljem zdravlju. Na primjer, boravak u saunama i vrućim kupkama smanjuje upale u tijelu, poboljšava šećer u krvi, snižava pritisak… S druge strane, izloženost ekstremnoj hladnoći može da pomogne ljudima u sagorijevanju masnoća u tijelu, poboljšanju imunog sistema… Istraživanja su podstakla neke ljude, pogotovo sportiste, da uvedu hladne tuševe i ledene kupke u svoju rutinu.
Nedavna studija objavljena u časopisu “Nature” dokazala je da bi izloženost hladnijim temperaturama mogla da transformiše masnoću koju formiramo u tijelu u zdraviju varijantu i tako pomoći u gubitku viška kilograma.
Takođe, metoda izloženosti hladnoći, uz određenu metodu disanja može da dovede do bolje sposobnosti topljenja masnoća, gubitka tjelesne težine, poboljšanja funkcije imunog sistema i sposobnost suzbijanja nekih efekata dijabetesa tipa 2 kod određenih ljudi.
Ako su vas ove teorije zainteresovale, najjednostavnije vam je da se naizmjenično tuširate hladnom i toplom vodom i da ponekad odete u saunu. Osjećat ćete se bolje.
Sve prednosti odlaska u saunu
Preporuka stručnjaka je odlazak u suvu saunu 3 do 4 puta sedmično. Tokom jedne posjete sauni u njoj bi trebalo da budete 20 minuta, pa isto toliko da hladite tijelo i ponovo da uđete na 20 minuta. U suhoj sauni temperatura je visoka, 90 do 100 stepeni, a nivo vlage vrlo mali, do 10 posto, prenosi “TruthTheory”.
Evo koje koristi od nje ima vaše tijelo:
Za vaš mozak:
- Pomaže rastu novih moždanih ćelija
- Pomaže da mozak brže radi
- Poboljšava pamćenje, pažnju i koncentraciju
- Pomaže u spriječavanju degenerativnih bolesti
- Poboljšava moć meditacije i vizualizacije
- Ublažava tjeskobu i depresiju
- Prirodni je stimulator dobrog raspoloženja.
Za vaše tijelo:
- Pomaže da mišići budu veći, jači i efikansiji
- Povećava šansu za dugoviječnost i usporava starenje
- Uzrokuje masovno oslobađanje hormona rasta koji se povezuje sa stvaranjem mišićne mase i smanjenjem količine masnih naslaga.
- Jača imuni sistem
- Poboljšava osjetljivost na insulin (smanjuje rizik od dijabetesa i bolesti metabolizma)