Do tada “zdrav i u dobroj formi” muškarac je pregledan na hitnom bolničkom prijemu nakon što se požalio na bolno gutanje i promjenu glasa nakon snažnog kihanja, napisali su doktori u stručnom časopisu “British Medical Journal” u prikazu slučaja.
“Nakon što je pokušao spriječiti kihanje stiskanjem nosa i zatvaranjem usta opisao je kako mu se činilo da mu je nešto iskočilo na vratu i potom je imao obostrano otok na vratu”, kazali su stručnjaci iz univerzitetske bolnice Leicester NHS Trust.
Otorinolaringolozi su potražili znakove vanjskih povreda i isključili mogućnost da je progutao nešto oštro prije nego što su utvrdili da je njegovo stanje uzrokovano kihanjem.
“Zaustavljanje kihanja blokiranjem nosnica i usta opasni je manevar i treba ga izbjegavati”, kazali su stručnjaci.
Sprečavanje kihanja na taj način moglo bi dovesti do “brojnih komplikacija” poput pneumomedijastinuma – stanja koje je rezultat utjerivanja zraka u šupljine oko srca i drugih organa, perforacije bubnjića pa čak i cerebralne aneurizme, upozoravaju doktori.
Stopiranjem ili sputavanjem kihanja sav pritisak seli se u uši gdje može dovesti do oštećenja, na primjer, puknuće bubnjića. Može uzrokovati gubitak sluha te vrtoglavicu koja neće brzo prestati, piše “HowStuffWorks”.
Stradati mogu i krvne žile u očima, odnosno raspuknuti se zbog pritiska, a događa se i da se ošteti dijafragma. Jači nalet pa stopiranje kihanja potencijalna je opasnost od povrede vrata, kao i svježe rane kod ljudi koji su nedavno operisali sinuse. U najgorem slučaju dolazi do puknuća žile u mozgu i moždanog udara, što može biti smrtonosno.
Dok kišemo, zrak kroz naše nosnice leti brzinom do 160 kilometara na sat.
Zato ako vam dođe da kihnete u javnosti, ne sramite se jer cijena koju možete platiti nije vrijedna toga. Umjesto suzdržavanja, stavite maramicu na nos i kihnite “kao čovjek”. Ne stignete li izvaditi maramicu, nos i usta pokrijte podlakticom ili lijevim dlanom – tako ćete se moći rukovati bude li kasnije potrebno, prenosi “24sata“…