1. Polne bradavice spadaju u grupu bolesti koje su visoko zarazne
Polne bradavice se prenose lako prilikom polnog odnosa. Humani papiloma virus (HPV), virus koji je odgovoran za genitalne bradavice, je u stanju da prođe kroz ljudsku kožu i mukus kroz male ranice koje se stvaraju u genitalnom području za vreme seksa.
2. HPV virus koji uzrokuje kondilome se ne može odstraniti.
Jednom kada obolite od HPV virusa, on zauvek ostaje u vašem telu. Možete ići na terapiju i uraditi skidanje kondiloma, ali virus ostaje, uspavan, u vašem organizmu. Dakle, on opet u nekom trenutku vašeg života može uzrokovati pojavu kondiloma.
3. Kondilomi se mogu ponovo pojaviti na koži i nakon što je urađeno uklanjanje kondiloma.
HPV virus može biti uspavan u vašem telu, ali postoje određeni faktori koji povećavaju rizik da se kondilomi ponovo jave. Ovi faktori su: pušenje, stres, preterano konzumiranje alkohola, slabljenje imunog sistema. Ustvari, mnogo ljudi uopšte nije svesno da imaju HPV virus u svom organizmu. Mnogi muškarci imaju polne bradavice na penisu, ali ostaju nesvesni toga jer one mogu biti veoma male i sakrivene. Takođe kondilomi kod žena mogu da se jave u unutrašnjosti, tako da mnoge žene žive u neznanju da imaju polne bradavice. Samo u 10% slučajeva kada kondilomi postoje, vidljivi su i golim okom.
4. Polne bradavice se mogu uspešno ukloniti.
Postoje različite opcije za uklanjanje polnih bradavica, u zavisnosti od njihove veličine i lokacije. Ako konsultujete vašeg doktora, on ili ona vam mogu savetovati lečenje medikamentima, elektrokoagulaciju (smrzavanje kondiloma), krioterapiju (paljenje kondiloma), lasersko uklanjanje. Neki takođe tvrde da biljni preparati mogu dosta da učine puno za lečenje kondiloma.
5. Genitalne bradavice se ne mogu proširiti iz genitalnih područja na ostale delove vašeg tela i obrnuto.
Postoji najmanje 150 poznatih varijacija HPV virusa. One vrste virusa koje su odgovorne za pojavu kondiloma, izazivaju njihovo pojavljivanje samo u genitalnom području. One se šire direktnim seksualnim kontaktom sa kožom obolelog, tokom vaginalnog, analnog ili oralnog seksualnog odnosa. Do infekcije može doći prilikom kontakta sa vidljivim polnim bradavicama, ili prilikom kontakta samo sa zaraženom kožom obolelog, na kojoj nema vidljivih polnih bradavica. Nakon polnog odnosa sa inficiranom osobom, one se mogu pojaviti posle nekoliko nedelja ili čak posle nekoliko godina.
6. Možete preduzeti korake koji će sprečiti buduća pojavljivanja kondiloma.
Mnoge studije su pokazale da zdrav imuni sistem najviše pomaže u sprečavanju budućih pojavljivanja kondiloma. Za one koji su imali genitalne bradavice, lekari preporučuju posebne dodatke u ishrani koji očvršćavaju imuni sistem, kao što su selen, ekstrakt zelenog čaja, bioflavin, ekstrakt semena grožđa.
7. HPV virus izaziva i rak grlića materice i kondilome
Varijacije HPV virusa, 6 i 11, su uzročnici kondiloma u 90% slučajeva. Takođe varijacije HPV virusa, 16 i 18, su izazivači raka grlića materice u 70% slučajeva. Wikipedia nije loša da saznate nešto više o ovom kanceru 16 i 18, uzrokuju da se spoljni sloj normalnih ćelija grlića materice zameni sa ćelijama kancera. Ova promena se može otkriti u ranoj fazi preko PAPA test-a. Ustvari, 90% smrtnih slučajeva kao posledica raka grlića materice bi moglo biti sprečeno ranim otkrivanjem. Stoga je za seksualno aktivne devojke i žene, regularno testiranje PAPA testom jednom godišnje – imperativ. zena.blic.rs