Narandžasti meteoalarm predstavlja neuobičajene vremenske prilike s mogućim štetama i ljudskim žrtvama, zbog čega se preporučuje oprez, redovno informisanje o očekivanim meteorološkim uslovima te svjesnost o mogućim rizicima.
U pogledu biometeorološke prognoze prijepodnevni sati će biti ugodniji, a sa odmicanjem dana bit će znatno toplije od prosjeka. Izraženiji osjet sparine mogao bi kod osjetljivih osoba izazvati reakcije u vidu glavobolje i malaksalosti. Hronični bolesnici trebaju maksimalno reducirati aktivnosti. Vrijednosti UV indeksa će biti visoke, stoga je neophodno izbjegavati duže boravke na suncu. – prenosi RTV Slon Tuzla.
No na stranici Vremenska prognoza za HR i BiH svakodnevna, imaju neke zanimljive podatke za ljeto i jesen 2015!? Tekst prenosimo u cijelosti:
Konačno uživamo u pravome ljetu, pogotovo je to pokazao mjesec srpanj ( jul ), do sada su najviše temperature izmjerene nad Sredozemljem, jugozapadom Europom te većim dijelom jugoistoka Europe.
Sljedećih dana novi val ljetnih vrućina zahvatiti će i srednju te istočnu Europu. Međutim do sada dobar dio sjevera, zapada, sjeverozapada, sjeveroistoka i istoka Europe kao i veliki dio Sibira imao je ispodprosječne temperature zraka uz vrlo nestabilno vrijeme.
Ljeta će još biti u našoj regiji, ali ne onako dugo i ne onako vruće kao mjesec srpanj ( jul ).
Ni ovo ljeto nije prošlo bez grmljavinskih nepogoda u regiji i očekivanih nestabilnosti, osobito je promjenjiv bio drugi dio 6. mjeseca, zatim sam početak srpnja ( jula ) i ponovno sam kraj srpnja ( jula ) te početak kolovoza ( augusta ).
Uz ovakvu nestabilnu atmosferu kakva je zabilježena proteklih dana u regiji lokalno se stvorili jaki olujni sistemi koji su donijeli lokalno izraženo olujno nevrijeme, nažalost i uz ljudske žrtve u Makedoniji.
Ne nije ovo ništa neobično niti ima ikakve veze s globalnim zagrijavanjem što regionalni državni meteo zavodi uporno tvrde, ali ima veze sa konvektivnim i frontalnim nepogodama.
Dolaskom hladna zraka nad zagrijanu i vlažnu podlogu stvaraju se osobito tokom ljeta izražene grmljavinske nepogode koje mogu donijeti velike štete nažalost i ljudske žrtve.
Uvijek je ljeti bilo nepogoda i uvijek će biti!!
MOGUĆI SCENARIJI VREMENA ZBOG HLADNOG ATLANTIKA I VRLO TOPLOG SREDOZEMLJA??
Ovakvi temperaturni scenariji Atlantika i Sredozemlja upućuju prvo na pojačanu aktivnost Atlantika veliki dio jeseni mislim čak i prosinac ( decembar ).
Očekuje se izrazito jak Islandski minimum ( ciklona ), također veliki dio sjeverne Europe u znaku sniženog tlaka, međutim ono što je ključno jest i nastajanje anticiklona nad središnjim Atlantikom.
Isto tako prodori frontalnih sustava sa sjevera, sjeveroistoka te sjeverozapada Europe koji sadrže osjetno hladniji zrak mogu vrlo burno reagirati na ovako toplo Sredozemlje, generirajući i jačajući ciklonske aktivnosti koje mogu rezultirati jakim nepogodama i kišama.
Ovo se ponajprije odnosi na Francusku, Italiju, Španjolsku, uključujući i naš dio regije, kao i Balkansko te područje jugoistoka Europe.
Nedavno, Italijanski meteo zavod upozorava da zbog toplog Sredozemlja ove jeseni i zime prijete jače nepogode s obilnim kišama, ali i snjegovima te jakim vjetrom.
Zimi ovisno o kretanju i nastanku ciklona velike probleme mogu zadati i snježne oborine.
Na slici se vide koliko su jaki kontrasti u temperaturama između Atlantika i Sredozemlja, što po meni nije za ignorirati.
Dakle uz ciklonsku aktivnost Sredozemlja ove jeseni ali vjerovatno i 12. mjesec, Sredozemlju će prijetiti i obilne kiše te jake nepogode.
Ne mora značiti da će baš našu regiju to pogoditi, ali evo naveli smo okvirno Sredozemlje, jugoistok Europe zapad, jugozapad i središnji dio Europe.
I za nas opcije naravno postoje za nepogode i jaku kišu, te probleme s bujicama i poplavama.
Dakle veliki dio jeseni dosta aktivan Atlantik čak i 12. mjesec, ali ne brinite zime će biti, ali o njoj još nećemo pričati do 9. mjeseca
Najopasnije bi našem slučaju bile jako razvijene ciklone, koje bi u prvom dijelu jeseni nakon nastanka u Sredozemlju krenule nad naše krajeve te se zadržavale tu neko vrijeme ( stacionarno kretanje ).
Ovakav scenarij bi zasigurno mogao stvoriti probleme s velikim kišama, vjetrom i lokalnim poplavama.
Ukoliko našoj regiji bude prijetila bilo kakva vrsta nepogoda, mi smo spremni i neće nas vjerujte ništa iznenaditi, upozorenja će se izdavati na vrijeme.
Nema dizanja panike ovo su samo pretpostavke i okvirno što bi se moglo događati u našoj regiji i okolici, Italija npr. ima najveći rizik za probleme s poplavama za sada.
doznajemo