Prof. dr Zoran Radojičić, specijalista dječje hirurgije i urologije iz Univerzitetske dečije klinike u Tiršovoj, objasnio je šta je zapravo urinarni refluks, od čega je Luna bolovala, i kako se liječi.
“Vezikoureterni refluks (VUR) je anomalija spoja bešike i mokraćovoda koja dovodi do vraćanja mokraće unazad prema bubregu. Normalno mokraća se ne vraća u tom pravcu. VUR je najčešće kongenitalno nastao ili je rezultat poremećene funkcije mokraćne bešike i veoma je česta anomalija, pogotovu kod djece koja imaju infekcije urinarnog trakta. U opštoj populaciji je refluks prisutan oko 1 odsto, a kod djece sa infekciom urinarnog trakta oko 30 odsto. Sam refluks se otkriva rentgenskim snimanjem bešike poslije ubacivanja kontrasta u bešiku. Funkcija bešike se projcenjuje na osnovu urodinamskih pregleda, a stepen oštećenja bubrega scintigrafskim metodama“, objašnjava prof. dr Radojičić.
Refluks je opasan jer u slučaju njegovog prisustva i infekcije urinarnog trakta postoji opasnost da dođe do oštećenja finog bubrežnog tkiva, onog tkiva koje prije svega radi prečišćavanje i filtraciju krvi, a u najtežim slučajevima može kao krajna posljedica nastati bubrežna insuficijencija, odnosno skoro potpun prestanak rada bubrega.
Prema riječima našeg sagovornika, postoji šansa da refluks sam prođe, a vjerovatnoća spontanog prolaska zavisi od uzrasta, pola, stepena refluksa i tako dalje.
“U slučajevima kada se procijeni da je ova šansa spontanog prolaska veća, onda se jedino savjetuje primena antibiotika u profilaktičkoj dozi. Antibiotik u profilaktičkim dozama koje smanjuju mogućnost nastanka infekcije urotrakta nisu opasne za dijete i mogu se dugo primjenjivati. U slučaju kada ipak postoji veća šansa da dođe do oštećenja bubrega neophodno je agresivnije liječenje refluksa. Ubrizgavanje biokompatibilne paste, koja nije štetna i može dugo da ostane na mjestu na kome se ubrizga i pomogne da spoj bešike i uretera funkcioniše tako da mokraća nesmetano ide prema bešici a ne i u suprotnom pravcu, je sljedeći način liječenja. Ovaj način liječenja se obavlja u anesteziji, ali se ne čini rez već se samo instrumentom ulazi u bešiku i na precizno definisanom mjestu pasta ubrizga. U slučaju da hirurg procijeni da je suviše mala šansa da će ovaj način liječenja biti uspješan savjetuje se operacija“, ističe prof. dr Radojičić.
(Kurir)