smijeh (foto:cure.ba)
Dr Fridler navodi kako je ideju za ovaj test dobio pošto je čitao o potencijanom psihološkom dejstvu smijeha “kao prirodnog mehanizma protiv stresa”, znajući da su pacijentkinje koje su neplodne i pokušavaju da začnu vantjelesnom oplodnjom pod ogromnim stresom, prenosi tanjug.
Tako je angažovan specijalni medicinski klovn, koji je tokom jedne godine povremeno posjećivao pomenuti medicinski centar.
Od 219 žena koje su učestvovale u ovom eksperimentu, na polovini je obavljena procedura vantjelesne oplodnje onim danima kada je klovn bio u centru i on je pred njima izvodio petnaestominutni program, dok su ostale žene oplođene onih dana kada nije dolazio.
Pošto su uzeti u obzir i faktori kao što su godine, tip neplodnosti i broj presađenih embriona, utvrđeno je da su žene koje je nasmijao klovn imale dva puta veće izglede da začnu nego one koje su oplođene u danima kad klovn nije pohodio medicinski centar u Crifinu.
“Klovnovska nega” se već duže vreme primjenjuje u zdravstvenim centrima Izraela, SAD, Kanade, evropskih zemalja i Australije, ali obično na dječjim odjeljenjima. Univerzitet u izraelskom gradu Haifi je nedavno pokrenuo i studije za medicinskog klovna.
cure.ba