Trudnoća i majčinstvo

Najbolji načini da saznate – Kad ste najplodniji – izračunajte vrijeme ovulacije

Napisao admin

Kako izračunati vrijeme kad ste najplodniji? Postoji barem četiri dobra načina da ustanovite točno vrijeme ovulacije.


Plodni dani (Foto: Haber.ba)

Tijekom svakog mjesečnog ciklusa zdravi mladi parovi mlađi od 40 godina koji ne koriste metode kontracepcije imaju 20 posto šanse da začnu novo ljudsko biće.

Budući da se jajna stanica može oploditi samo za vrijeme ovulacije – kratak mjesečni period koji traje od 12 do 24 sata – šanse su zaista čudesno velike. Srećom spermij može živjeti u maternici i oploditi jajnu stanicu tri do šest dana nakon što je ušao.

To znači, da čak i ako ste imali spolni odnos nekoliko dana prije ovulacije spermija i dalje može oploditi jajašce. Dakako, da bi došlo do oplodnje dovoljan je samo jedan spermij.

Nakon ovulacije šanse za oplodnju naglo padaju sve do novog ciklusa. Pogledajte neke praktične smjernice koje će vam otkriti kad je vrijeme ovulacije:

1. Vodite evidenciju

Ovulacija se najčešće javlja na polovici menstrualnog ciklusa. Treba znati da prosječni ciklus traje 28 dana (brojeći prvi dan menstruacije kao prvi dan, do prvog dana nove menstruacije). No kako je svaka osoba priča za sebe, tako je i s menstrualnim ciklusom koji može sasvim normalno varirati do 23 do 35 dana. Osim toga vaš ustaljeni ritam može se poremetiti od mjeseca do mjeseca.

Važno je zato voditi menstrualni kalendar barem nekoliko mjeseci. Tako ćete shvatiti što je normalno za vas. Ako vam je menstruacija neredovita i nepredvidljiva morate biti pažljiviji na druge znakove ovulacije.

2. Bol i grčevi – slušajte svoje tijelo

Kod 20 posto žena tijelo šalje neugodnu poruku da ovulira – one osjećaju probadajuću bol ili serije grčeva u donjem dijelu trbuha. Obično samo na jednoj strani. Ovo je posljedica sazrijevanja i ispuštanja jajašca iz jajnika. Osjećate li je?

3. Mjerite temperaturu

Riječ je o bazalnoj tjelesnoj temperaturi koju mjerite uz pomoć posebnog termometra (bazalnog tjelesnog termometra). Mjeri se odmah nakon buđenja, nakon barem tri do pet sati sna i prije nego izađete iz kreveta, pričate ili sjednete.

Zbog promjene razine hormona koja se odvija u skladu s menstrualnim ciklusom kod žena se mijenja i tjelesna temperatura. U prvom dijelu ciklusa dominira estrogen, dok u drugom dijelu nakon same ovulacije dolazi do povećanja razine progesterona. Progesteron povisuje tjelesnu temperaturu jer se maternica priprema za oplodnju. To znači da vam je prije ovulacije temperatura niža, nego u drugom dijelu ciklusa, nakon ovulacije. Ključno je zapamtiti da je tjelesna temperatura najniža netom prije ovulacije, a zatim se odmah povisuje za pola stupnja čim dođe do ovulacije.

Mjerite li temperaturu jedan mjesec to vam neće puno pomoći, no nakon nekoliko mjeseci uočit ćete neke pravilnosti ciklusa pa ćete moći predvidjeti dolazak nove ovulacije u sljedećim mjesecima.

4. Uočite promjene na vratu maternice

Zbog promjene hormona tijelo se priprema za jajašce koje će se skoro ispustiti i moguće navale spermija. Tijelo se prilagođuje kako bi obje spolne stanice imale najbolje šanse za oplodnju. Na početku ciklusa vrat maternice (prolaz između vagine i maternice) koji će se produžiti tijekom poroda kako bi prošla bebina glava, je sad spušten niže i tvrđi. No približavanjem ovulacije podiže se i malo omekša. Neke žene mogu lako osjetiti te promjene dok je drugima teže. Dnevno provjerite vrat maternice uz pomoć jednog ili dva prsta i zabilježite što ste zapazili.

5. Promjena sluzi

Tu je i još jedna promjena izgleda i količine sluzi koja izlazi iz maternice. Njena svrha je prenijeti spermu dublje u vaše tijelo.

Na koncu menstruacije čini se kao da ste presušili. No kako ciklus ide dalje tako je sluzi sve više, a može postati i zamagljena ili bijela. Međutim kako se približavate ovulaciji sluz je obilnija ali bistrija i ne tako gusta, a po teksturi sličnija je bjelanjku. Naime, pod djelovanjem estrogenih hormona cervikalna sluz dobiva na svojoj viskoznosti tako da je u vrijeme ovulacije puno ljepljivija i bistrija. Možete napraviti jednostavan test – iz rodnice ili s vanjskog spolovila uzmite malo sluzi između palca i kažiprsta pa razdvojite prste. Ako možete povući dugačku nit i sluz ne pukne onda predstoji ovulacija. Kad napokon dođe do ovulacije možete opet presušiti ili imati gušću sluz koja nije toliko rastezljiva.

Povežite ovaj znak s bazalnom temperaturom i pozicijom vrata maternice i lakše ćete odrediti dan ovulacije.

6. Testovi za potvrdu ovulacije

Hipofiza luči i LH – luteinizirajući hormon, a to je zadnji od hormona čija razina naglo skoči prije ovulacije. Naime LH ulazi u krvotok, dolazi do jajnika i potiče ih da izlučuju estrogen. Zbog djelovanja LH i estrogena jajna stanica sazrijeva i oslobađa se, a ovaj proces naziva se ovulacija. Test koji se temelji na LH hormonu zahtjeva da urinirate na štapić i čekate da vam se pokaže znak koji ukazuje da li ćete uskoro ovulirati.

Postoji i test kojim se provjerava slina ustiju. Tu se testira razina estrogena, a ona je veća kad se približavate ovulaciji.

Tu su i naprave koje detektiraju razne soli koje se razlikuju ovisno o dijelu ciklusa. Budući da cervikalna sluz sadrži sol, a njihova se razina približavanjem ovulacije povećava, na stakalcu testera se pojave kristali tipični za kristale soli u obliku ‘paprati’.

Ipak svi testovi tek indiciraju kad bi ovulacija trebala nastupiti. Zato ako želite zatrudnjeti treba vam strpljenje i upornost.

net.hr

Komentari

komentara