Par ( Foto: Cure.ba )
Uostalom, priznajte, kad ste u društvu sa nekim parom koji se “nikada ne svađa”, zar nemate utisak da tu nešto ne štima?
Na prvi pogled može nam se učiniti da je za zdravu, trajnu, sretnu vezu dobro da partneri imaju mnogo zajedničkog, i kada su se psiholozi u istraživanjima bavili mlađim parovima, rezultati su takve teorije i potvrđivali. Ali, u novom istraživanju naučnike je zanimalo šta je potrebno za zaista sretan, dugovječan brak, pa su ispitanici bili stariji parovi. Rezultati su iznenađujući – više šansi za sretnu vezu imaju parovi kod kojih ima malih neslaganja između partnera.
U ovoj studiji su učestvovali parovi koji su u braku barem 40 godina. (Iako vam možda djeluje nevjerovatno, i to se dešava, čak i u današnje vrijeme, a složićete se da su ljudi koji su u vezi ili braku decenijama možda bolja ciljna grupa za istraživanja ovog tipa od parova koji su se prekjuče upoznali.)
Dakle, cilj istraživanja u kojem su učestvovali ispitanici koji su sa partnerom proveli decenije bio je da se utvrdi da li sličnosti i razlike u karakteru utiču na to da li će brak biti srećan. Ispostavilo se da više šansi za sretan brak imaju parovi kod kojih među partnerima ima malih razlika u životnim stavovima, prirodi i osobinama, od onih koji se u svemu slažu.
Od ispitanika se očekivalo da popune upitnik u vezi sa sopstvenim osobinama, osobinama partnera, kao i da ocene da li su srećni u braku ili ne. Ispostavilo se na su najsretniji u braku oni ispitanici čije se osobine ne poklapaju u potpunosti sa osobinama partnera.
Uostalom, priznajte, kad ste u društvu sa nekim parom koji se “nikada ne svađa”, zar nemate utisak da tu nešto ne štima?
cure.ba