Ilustracija (Foto: Cure.ba)
Strije su čest poremećaj, uglavnom bez tegoba. Pojavljuju se na koži koja se stalno ili progresivno razvlači: kod rasta ili gojaznosti.
Strije uglavnom nastaju zbog smanjene elastičnosti kože tj. kad dođe do pucanja elastičnih vlakana u srednjem sloju kože (dermisu). Ta vlakna više ni na jedan način ne mogu da se spoje, pa su zbog toga strije trajne. Izgledaju kao brazde, različite su širine i dubine, što zavisi koliko je intenzivno bilo rastezanje kože – mogu da budu roze i crvene boje, a kasnije mogu postati i ljubičaste. Kad se pojave, mogu da izazovu svrab i peckanje. Poslije nekog vremena izravnaju se sa površinom kože, pa postaju nekoliko nijasni svejtlije od prirodne boje kože i zbog toga su uvijek vidljive.
Strije se pojavljuju kod 90% trudnica, 70% djevojčica u pubertetu i 40% dječaka u pubertetu (većina se bavi sportom). Dugačke su i više od 10 cm, širine 1-10 mm. Vremenom, neke strije pobljede i postanu neupadljive.
Kod trudnica se pojavljuju vertikalne strije na grudima i trbuhu, kod body-bildera na ramenima, kod gojaznih, djece i tinejdžera usljed naglog rasta: kod dječaka na butinama i lumbosakralnom dijelu, a kod djevojčica na butinama, zadnjici i grudima. Ponekad se pojave i na rukama, uglavnom na unutrašnjoj strani nadlaktica.
Kako spriječiti nastanak strija?
– Jedite hranu punu vitamina E ili uzimajte vitamin E kao dodatak ishrani.
– Masaža maslinovim uljem pomaže u sprečavanju nastanka strija.
– Jedite što više hrane koja sadrži vitamin, C, silicijum i cink.
A kad problem vće nastane, pomoći vam može mezoterapija i hemijski pilinzi visokih koncentracija kojima se značajno strije mogu smanjiti, naročito ako se primjenjuju u ranoj fazi. Ubacuju se preparati sa hijaluronskom kiselinom, kolagenom i elastinom koji daju volumen koži. Podstiću se ćelije kože da sintetišu kolagen i tako popunjavaju nastale defekte.
cure.ba