Lijepa koža (Foto: Cure.ba)
Vrlo je bitno da prilikom čišćenja budemo nježni, znači da kožu ne natežemo i ne trljamo. To naime uništava elastin u koži koji je zadužen za njenu elastičnost, a dugotrajno, ponavljajuće se natezanje kože izaziva pucanje tih vlakana, zbog čega se naša koža brže bora i stari. A značajni su, naravno, i proizvodi koje upotrebljavamo za čišćenje: treba da budu blagi, efikasni i prilagođeni tipu kože. Sve tipove kože, bez obzira na starost, najbolje je čistiti s blagim gelovima za čišćenje ili penama. Izuzetak je samo veoma suha koža, za koju su pogodnija sredstva za čišćenje u obliku kreme ili mlijeka. Stoga vaše sredstvo za čišćenje mora da ispunjava tri osnovna uslova:
ne smije da nadražuje kožu;
ne smije da isušuje kožu;
ne smije da ostavlja sloj na masnoj koži odnosno sa kože treba lako da se ispira (ispiranje nije obavezno kod suve kože, ali je preporučljivo, jer je to ipak sredstvo za čišćenje).
Povedite računa da vaš gel za čišćenje ili pjena ne sadrže sledeće potencijalno nadražujuće sastojke za čišćenje:sodium lauryl sulfate, TEA lauryl sulfate, sodium olefin sulfate, potassium myristate, potassium hydroxide. Dalje, kožu nadražuje i prisustvo mentola, eteričnih ulja i mnogih drugih mirisnih sastojaka, pa je stoga idealno da sredstvo za čišćenje nema nikakav miris. Pošto je na našem tržištu to gotovo nemoguće naći, povedite računa, da proizvod ne sadrži bar gore nabrojane nadražujuće sastojke za ćišćenje i da su navedeni što više ka kraju spiska sastojaka.
Kožu treba čistiti ujutru i uveče, a masnu – ako je to potrebno (npr. ako smo se jako preznojili) i više puta. Ujutru zato da bi se uklonile suvišne masnoće i odumrle ćelije koje je koža preko noći izlučila, a uveče bi se uklonile nečistoće, koje su se nakupile iz okoline, i šminka. Lice prvo umijemo s mlakom do toplom vodom (izbegavamo vruću i hladnu jer su šok za kožu i mogu da prouzrokuju pucanje kapilara, a dugotrajno nadraživanje ima sličan učinak kao i djelovanje slobodnih radikala), nakon toga nanesemo malu količinu sredstva za čišćenje. Ako je koža veoma masna, količinu malo povečćamo. Lice nježno masiramo otprilike jedan minut (bez trljanja ili natezanja), a zatim je temeljno isperemo tečnom vodom.
Obrišemo je čistim peškirom (vjerovatno ne treba posebno naglašavati – ne trljati), i to tako što kožu samo tapkamo. Nakon toga po potrebi nanesemo tonik uz pomoć kozmetičkog jastučića i/ili nakon toga još i odgovarajuću kremu na predjele sa suhom kožom. Kreme nikako ne treba nanositi na masnu kožu, osim ako su u pitanju proizvodi s alfa ili beta hidroksi kiselinama ili nekakav lijek protiv bubuljica (npr. Differin, Skinoren i sl.).
Ali ako upotrebljavamo veoma postojane pudere, koje običan gel za čišćenje ili pjena ne mogu da uklone, onda i za masnu kožu upotrebljavamo mlijeko za čišćenje. Nanesemo ga prstima i nježnim kružnim pokretima umasiramo, a nakon toga sve zajedno obrišemo uz pomoć kozmetičkog jastučića, malog pljosnatog sunđerčića ili mikrofaser krpe. Nakon toga kožu obavezno isperemo. Ako se naše mlijeko za čišćenje na ispira potpuno s kože, lice umijemo i sa blagim gelom za čišćenje, a nakon toga nastavimo s uobičajenom njegom.
Da ukratko ponovimo:
upotrebljavajte blaga sredstva za čišćenje;
ne trljajte i ne natežite kožu;
koristite samo mlačnu do toplu vodu.
Znači, redovno i nježno čišćenje uz pomoć odgovarajućih proizvoda je najbitniji korak ka lijepoj, zdravoj koži, pa ako još niste uveli odgovarajuću rutinu čišćena, sada je pravi momenat da to uradite i da se toga dosljedno držite.
cure.ba