Maskara (Foto: cure.ba)
Američki naučnici nedavno su testirali veliki broj maskara različitih proizvođača i ustanovili da čak 33 odsto testiranih uzoraka sadrži bakerije. Kod većine uzoraka zabilježeno je prisustvo nimalo bezazlenih stafilokoka i streptokoka, ali i gljivica! Za njihovo prisustvo u dlačicama maskara nisu, međutim, krivi proizvođači, jer svi tipovi maskara sadrže supstance koje, prema naznakama na etiketi, tri mjeseca sprječavaju širenje bakterija.
Poslije isteka tog roka maskara više nije bezbijedna za korištenje, a ponekad i ranije. Posebno je rizično ako su maskare na visokim temperaturama. Ipak, dame ih najčešće drže u tašni kako bi im uvijek bile pri ruci. Naime, zaštitne supstance se tako brže razgrađuju, a bakterije ubrzano razmnožavaju.
Zato, dame, kako biste spriječili da dođe do komplikacija i očne infekcije, preporučuje se da maskaru čuvate u frižideru ili na nekom drugom, hladnom mjestu, kao i da je ne korisite nakon isteka roka.
Osim toga, na trepavice nikako ne bi trebalo da nanosite više od dva sloja, kako ne bi došlo do zapušavanja lojne žlijezde duž ivica kapaka.
source