hrana (foto;cure.ba)
Ova činjenica vjerovatno može da objasni i mnogo veću zastupljenost poremećaja u ishrani kod žena nego kod muškaraca. U ispitivanju američkih naučnika PRT skenerom praćena je moždana aktivnost kod muškaraca i žena koji su postili, i to kad su bili izloženi mirisu, izgledu i ukusu njihovih omiljenih namirnica.
Nekim ispitanicima oba pola potom je rečeno da ignorišu svoj poriv za uzimanjem hrane. Kod muškaraca je ova voljna zabran direktno utjecala na metaboličke procese u mozgu – kod grupe koja je potisnula osjećaj gladi zabilježen je manji stepen aktivacije limbičke i paralimbičke oblasti, koje kontrolišu registrovanje gladi i želju za hranom. S druge strane, kod većine žena registrovana je pojačana moždana aktivnost.
Ovi rezultati odražavaju i lični doživljaj eksperimenta kod učesnika: muškarci koji su pokušali da ignorišu potrebu za hranom osjećali su i manju želju da nešto pojedu, dok su žene bile opsjednute porivom da jedu usprkos nastojanju da ga kontrolišu.
Istraživanjem je, također, utvrđeno da je mnogo jača moždana reakcija na omiljenu hranu kod žena nego kod muškaraca. Vjeruje se da ova otkrića mogu da objasne zbog čega toliki broj žena ima problema sa tjelesnom težinom.
cure.ba