Za instant napitke to ne možemo tvrditi. Sadržaj zrna kafe u njima je minimalan, a korišteno zrno lošijeg je kvaliteta jer se većina pozitivnih svojstava gubi tokom termičke obrade, piše Balkans Press.
Pri odabiru kafe treba uzeti u obzir da je glavni sastojak ovih napitaka šećer, koji u kombinaciji s biljnom masti, glukoznim sirupom, aromom i ostalim dodacima daje privlačan ukus.
Hidrogenizovana biljna mast može biti izvor štetnih transmasnih kiselina, a polifosfati koji su regulatori kiselosti imaju loš uticaj na zdravlje kostiju.
Kofein, alkaloid koji uzrokuje budnost, nalazi se u većoj koncentraciji u instant, nego u običnoj kafi. Nije preporučljivo da dnevni unos kofeina prelazi 300 miligrama, a šoljica instant kafe ima pribilžno 100 miligrama kofeina.
Instant kafa može uzrokovati i prekomjerno izlučivanje kiseline.
Nescafe ima najmanje kafe. Kafe je devet posto. Uz prirodne regulatore kiselosti, natrijumove soli limunske kiseline, sadrži i fosfate, a česta konzumacija se ne preporučuje. Prirodno sredstvo protiv zgrudnjavanja. Nije naveden udio šećera.
Anamaria ima kalijumove i kalcijumove fosfate. Smjesa karotena je prirodno antioksidativno bojilo. Sadrži mliječne bjelančevine pa bi alergični ljudi trebali biti oprezni. Ima 40 posto šećera i samo 12 posto kafe.
Alergični na mlijeko i laktozu trebaju je izbjegavati zbog mliječnih bjelančevina i mliječnog šećera. Sadrži polifosfate, hidrogenizovnu biljnu mast i vještačku aromu. U Gloriji je 44 čak posto šećera i 10 posto kafe.
U Jacobsu je najviše kafe. Najviši udio kafe, 17 posto, a najmanje šećera 38 posto. Uz glukozni sirup, ima i vještačke zaslađivače, aspartam te acesulfam K, koji su decenijama predmet rasprava zbog sumnji u kancerogenost.
Ne piše koliko je šećera. Sadrži samo kalijumove fosfate kao regulatore kiselosti. Ima kvalitetno karotensko bojilo, prirodne emulgatore i sredstvo protiv zgrudnjavanja. Ima samo 14 posto kafe.