Čokolada (foto: cure.ba)
Problem ne nastaje kada uživamo u slatkišima jednom u toliko već kada ih previše konzumiramo, što je veoma lako, jer je šećer jedan od glavnih sastojaka prerađene hrane, kao što je slučaj sa hljebom, jogurtom, sokovima ili sosovima. Hajde da vidimo kako najbolje držati želju za slatkim pod kontrolom.
Pojedite malo slatkiša za kojim žudite. Kada kažemo malo, mislimo da se ograničite na prag od 150 kalorija. Većina čokoladica sadrži pomenutu količinu kalorija. Ipak, najbolje je da na omotu željenog proizvoda vidite stvarni iznos.
Ako vam se zamisao zaustavljanja na jednoj čokoladici baš i ne dopada, uradite sledeći trik: kombinujte slatkiš za kojim žudite sa nekom zdravom namirnicom. Primjera radi, kombinujte čokoladu i bananu. Isti je efekat ako kombinujete bademe i čokoladu. Razultat: konzumiraćete toliko željeni slatkiš, a istovremeno ćete pojesti i zdravu namiricu. Samim tim, želja za slatkim će biti zadovoljena sa manjom količinom slatkiša, a unijećete i zdrave hranjive materije.
Izbacivanje svih prostih šećera kod nekih ljudi djeluje, iako su prvih 48 do 72 sata najteži. Nekim ljudima spartanski režim pomaže da se riješe želje za slatkim nakon par dana; drugi i dalje žude za šećerom, ali vremenom su u stanju da se zadovolje sa manjim količinama.
Ako želite da izbjegnete prepuštanje iskušenju za slatkim, žvaćite žvakaću gumu. Istraživanja pokazuju da vam ona može pomoći da suzbijete želju za slatkim.
Kada osjetite želju za skatkim, prihvatite se voća. Na taj način ćete konzumirati vlakna, hranjive materije, a i prirodni šećer. Orašasto voće, sjemenke i sušeno voće uvijek možete nositi u torbi i gricnuti kada vas uhvati želja za slatkišima.
Kada poželite da pojedete nešto slatko, ustanite i hodajte. Otiđite u laganu šetnju ili se prošetajte po kući. To će vam pomoći da ne mislite na hranu.
Ako pak ne možete bez šećera, onda bar birajte kvalitetne proizvode. To znači da je bolje da birate tamne čokolade, sa minimalno 70% kakaoa, umjesto običnih mliječnih čokolada i drugih slatkiša. Naravno, ni u ovom slučaju ne treba pretjerivati.
Duge pauze između obroka mogu uzrokovati unos slatkiša i masne hrane koja smanjuje osjećaj gladi. Umjesto toga, konzumiranje hrane svakih tri do pet sati može vam pomoći da nivo šećera u krvi držite pod kontrolom i izbjegnete “iracionalno” prehrambeno ponašanje. Konzumirajte namirnice bogate proteinima i vlaknima – brzo će vas zasititi, dobićete potrebne hranjive materije, a osjećaj sitosti traje dugo.
Jedan od najboljih načina da želju za slatkim držite pod kontrolom je da je zaustavite prije nego što ona počne. Da biste to postigli, potrebno je da uradite sledeće:
Nemojte koristiti vještačke zaslađivače. Iako se čine kao dobra ideja, oni ne smanjuju želju za slatkim i nemaju pozitivan efekat na vaš organizam.
Nagradite se za uspješno držanje pod kontrolom želje za slatkim. Vaša nagrada može biti mala ili velika, sve je do vas. Nove cipele, pantalone ili bilo šta drugo biće odlična nagrada i samo će vam pomoći da se osjećate još bolje na putu kontrolisanja unosa šećera u organizam.
Usredotočite se na svoju želju za slatkim i razmišljajte o onome što jedete. Nedostatak planiranja obično rezultira prekidanjem dijete. Usporite, napravite plan i jedite zato što to želite i namjeravate, a ne zato što ste očajni.
Možda će vam biti potrebno više od jedne strategije kako biste želju za slatkim držali pod kontrolom. Jedne sedmice ćete uspjeti s jednom taktikom, a druge nedjelje će vam možda biti potreban alternativniji pristup. Važno je da imate određene trikove u određenim trenucima te je potrebno da shvatite šta najbolje djeluje kod vas.
Na kraju, nemojte biti previše strogi prema sebi. Možda će vam biti potrebno duže vremena kako biste stvari držali pod kontrolom. Svaki sistem je teško promijeniti, bilo da je u pitanju svjetska privreda ili vaše prehrambene navike.
minimagazin.info