hrana (foto:cure.ba)
1. Za poslovne uspjehe nagrađujete se brzom hranom
Kada smo ponosni zbog uspješno obavljenog posla, veća je vjerovatnost da ćemo sami sebe nagraditi nezdravom brzom hranom, međutim kada smo uzbuđeni i nadamo se dobrom ishodu radnog zadatka koji je tek pred nama, veća je vjerovatnost da ćemo posegnuti za zdravom hranom.
To je zato jer ponosni zbog nekog postignuća možemo zapeti u tom trenutku i ne razmišljati o budućnosti, za razliku od situacija kada uspjeh tek očekujemo.
2. Jedete iz tanjira krive boje
Već znamo da ćemo, koristimo li manji tanjir i pojesti manje, ali vjerovatno niste znali da i o boji tanjira može zavisiti koliko ćemo hrane staviti na njega. Dobar je trik da boja hrane bude suprotna od boje tanjira jer se hrana tako neće stopiti s tanjirom i bit ćete svjesniji količine.
Primjerice, sladoled od vanilije poslužite u tamnijim posudicama, a bolonjeze na svjetlijim tanjirima.
3. Pijete iz čaše krivog oblika
Dok uživate u omiljenom pivu u omiljenom kafiću sigurno ni ne razmišljate o obliku čaše iz koje pijete. No, to je takođe jedna od zamki zbog koji se debljate. Dokazano je da za čak 60 posto brže pijemo pivo ako ga pijemo iz zaobljene čaše nego iz četvrtaste, a takođe nam se čini da je u zaobljenoj čaši manje pive nego u četvrtastoj iako je količina ista.
Stoga, želite li unijeti manje kalorija, pivu u kafiću pijte iz flaše (s obzirom da se uvijek poslužuje uz ovalnu čašu), a kod kuće iz četvrtaste čaše.
4. Grickalice držite u prozirnim posudama
Hrana nas više mami kada je gledamo, a za to postoje i čvrsti dokazi: istraživanje je utvrdilo da pojedemo puno više grickalica i slatkiša ako ih držimo u prozirnoj posudi ili staklenki nego u neprozirnoj.
Takođe, čak je triput veća vjerovatnost da ćemo pojesti prvu stvar koju vidimo, nego petu. Stoga, jabuke držite vidljive u posudi i uvijek pri ruci, a grickalice u originalnom pakovanju u ladici ili smočnici.
5. Pijete dijetalne gazirane sokove
Dijetalni sokovi manje su kalorični, ali vještački zaslađivači koje sadrže mogu vas učiniti – gladnima. Smatra se da se unosom intenzivnog slatkog ukus bez kalorija remeti rad složenog lanca između mozga, želuca, živaca i hormona.
Tijelo i mozak pripremljeni su na kalorije i energiju, a ne dobiju ih zbog čega žudite za još slatkog. Vještački zaslađivači takođe mogu poremetiti osjećaj sitosti i navesti vas da mislite da ste i dalje gladni.
zadovoljna.hr