Mjerenje težine (foto: cure.ba)
1. Mjerenje je samo okidač za emotivno prejedanje
Mnogim ljudima je broj koji ne žele da vide na vagi okidač za ljutnju, sumnju u sebe, neka vrsta loše presude zbog koje odustaju od zdravih ciljeva koje su zacrtali i ponovno kreću u emotivno prejedanje. Ako ste na dijeti, preskočite mjerenje, sakrijte vagu ili je bacite.
2. Vaša težina ne govori cijelu priču
Pravilna ishrana može promijeniti kvalitet kože i poboljšati nivoe energije i izdržljivosti. Ali vaga ne može da pokaže te promjene.
3. Manje kilograma ne znači da ćete izgledati ili se osjećati bolje
Moguće je i slijedeće: da ste vježbama doveli tijelo u formu, izgledate zdravije, nosite manji broj farmerki, iako vam je težina viša od idealne. Mršavljenje vas ne čini nužno privlačnijim, jer stres prilikom dijeta uzima danak imunom sistemu i kvalitetu sna. Sve se to onda precizno vidi na stomaku i tenu.
4. Težina nije savršen pokazatelj kompozicije tijela
Pet različitih žena iste visine i težine mogu nositi različite veličine, a šesta koja je teža može imati niži postotak tjelesne masti od svojih lakših prijateljica. Iako je još živ mit da su mišići teži od masti, izgubiti pola kilograma masnoća i dobiti kilogram mišića može imati velik uticaj na to kako vam tijelo izgleda.
5. Postoje bolji načini mjerenja
Ako ne volite vage, uklonite ih iz svog svijeta. A ako vam stvarno treba nekakav način mjerenja, odaberite par pantalona i pratite kako vam stoje. Imajte na umu da je važno razumjeti obrasce po kojima se tijelo ponaša. Ako ste u predmenopauzi, vjerovatno ćete više zadržavati vodu i osjećati nadutost tokom barem jedne nedjelje mjesečno. Kod nekih žena to se događa nakon što pojedu slaniji obrok ili onaj s više ugljenih hidrata. Ove prolazne fluktuacije ne smiju izazvati paniku.
tportal