Depresija (Foto: Cure.ba)
Pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Milan Latinović rekao je da Srpska ima sličan broj hroničnih duševnih bolesnika kao i druge zemlje okruženja.
“Republika Srpska i BiH, kao i cijeli region, prošli su kroz ratni period koji je ostavio tragove i posljedice na ukupno mentalno zdravlje stanovništva, a trenutna ekonomska situacija i stanje u kome se danas nalazimo dodatni je faktor koji utiče na pogoršanje mentalnog zdravlja. Zato je potrebno da instutucionalno pružimo što bolji odgovor”, smatra Latinović.
On je novinarima u Banjaluci, prije početka okruglog stola o temi Jačanje i senzibilisanje zajednice u oblasti mentalnog zdravlja, rekao da narušeno mentalno zdravlje dodatno doprinosi povećanju broja ljudi koji upotrebljavaju alkohol i narkotike, a posebno su osjetljive grupe ratni veterani i mladi u uzrastu kada su skloni nekim od loših stilova života.
Latinović je istakao da su mentalno oboljeli svuda u svijetu stigmatizovani, te se nalaze u nezavidnom položaju, zbog čega je važan segment jačanja korisničkih udruženja, “čemu će doprinijeti i današnji okrugli sto”.
Ružica Atanasković, menadžer projekta “Stvarajmo nove resurse”, Udruženja građana za podršku porodicama licima i zajednicama u mentalnom zdravlju “Zajedno”, rekla da je ovo udruženje, s ciljem formiranja novih korisničkih udruženja, vodilo aktivnosti u sedam opština RS.
“Namjera korisničkih udruženja jeste da prijedlozima integrišu svoje mišljenje u sistem i na taj način pošalju poruku šta je za njih najvažnije i šta nedostaje u postojećem sistemu”, dodala je Atanaskovićeva.
Prema njenim riječima, problem je što resursi u mentalnom zdravlju zaostaju u odnosu na druge segmente kada je riječ o bolesti, piše SRNA.
cure.ba