sastojak (foto:cure.ba)
Ovaj sastojak može da izazove osjećaj da je čovjek sit čak i kada pojede malu količinu hrane.
U takvom slučaju, čovjek će da utoli glad i neće imati potrebu da jede više.
Novi zadatak za stručnjake jeste da ispitaju mehanizam putem kojeg “metilceluloza” utiče na želudac i dođu do saznanja kako se može koristiti za korekciju težine.
Istovremeno, naučnici sa Univerziteta u Torontu pronašli su u ljudskom mozgu sistem bezbjednosti koji ljude štiti od trauma.
Kanadski naučnici su otkrili da se u periodima tzv. brzog sna, kada ljudi sanjaju, u mozgu pokreće složeni mehanizam za koji “odgovaraju” dva hemijska jedinjenja.
Taj mehanizam paralizuje jedan niz kičmenih mišića. Zahvaljujući njemu čovjek ne može povrijediti sebe i ljude oko sebe dok se nalazi u “svijetu snova”.
Naučnici pretpostavljaju da će ovo otkriće omogućiti da se izrade efikasnije metode liječenja različitih poremećaja sna.
Naučnici iz Instituta kristalografije Ruske akademije nauka (RAN) i Instituta za nuklearna istraživanja RAN, uz finansijsku podršku Instituta Carnegie u Americi, otkrili su tzv. “nematalni metal”.
Oni su objavili uslove u kojima nikl-oksid prelazi u stanje elektroprovodnog metala.
Fizičari su u prošlosti više puta predviđali mogućnost prelaska nikl-oksida od stanje izolatora u vrstu metalnog provodnika, ali to nikako nije nalazilo praktičnu potvrdu.
Naučnici smatraju to otkriće jednako važnim, kao što je otkriće metalne provodljivosti vodonika.
cure.ba