Dijeta (foto: cure.ba)
Istraživanja pokazuju da 30 minuta dnevnog treninga jednako efikasno troši kalorije kao i 60 minuta znojenja. Naučnici univerziteta u Kopenhagenu zaključili su da je polusatni trening dovoljan da se masne naslage počnu topiti.
Studija kaže da ispitanici koji su trčali ili vozili bicikl 30 minuita svakoga dana nakon tri mjeseca izgube prosječnih tri i pol kilograma. Oni čiji je trening trajao sat vremena izgubili bi kilogram manje!
‘Svaki trening vrlo je koristan za vaše fizičko i mentalno zdravlje’, komentira Mads Rosenkilde, voditelj istraživanja, a prenosi britanski The Telegraph. ‘Problem je da traži vremena.’
Ispitivanje je uključivalo 60 danskih muškaraca koji su odgovarali opisu ‘krupni, ali zdravi’. Svi oni htjeli su postići bolju formu u tri mjeseca. Podijelili su ih u dvije skupine od kojih je jedna vježbala sat vremena dnevno, druga upola manje.
Zaključak praćenja njihovog napretka glasi: u pola sata prolije se dovoljno znoja da bi tijelo počelo gubiti neželjena masna tkiva.
‘Trening je bio osmišljen tako da uzrokuje lagano znojenje, ali od polaznika smo očekivali da tri puta tjedno pojačaju intenzitet’, objašnjava Rosenkilde. ‘I pokazalo se da jednosatno vježbanje ne doprinosi dodatnom gubitku težine ili topljenju masnih tkiva.’
Voditelj istraživanja priznaje da ne može sa sigurnošću objasniti zašto oni koji više treniraju ne gube više kalorija. Moguće objašnjenje je da nakon dužeg treninga želimo više hrane – pa dok vježbanjem ne gubimo dodatne kalorije, poslije ih više unesemo, prenosi Tportal.
Poznato je kako je gojaznost jedan od glavnih zdravstvenih problema suvremenog svijeta. Stoga svi liječnici svijeta redovito preporučuju tjelesnu aktivnost kao jedan od glavnih preduvjeta zdravlja. Po procjenama britanskog Ministarstva zdravstva, odrasloj osobi bilo bi primjereno oko sat i petnaest pojačane aktivnosti tjedno (kao što su trčanje ili igranje nogometa). To bi trebalo nadopuniti s dva i pol sata lakše aktivnosti (kao što je brzo hodanje).
cure.ba