Starenje ( Foto: Cure.ba )
Nedavno provedeno istraživanje dokazalo je veliku povezanost između anksioznosti, odnosno nerazumnog straha od, na primjer, gužve, visine ili vanjskog svijeta kod sredovječnih i starijih žena, na što su tijekom ovog istraživanja ukazali telomeri, odnosno kapice na vrhovima romozoma koje genetski materijal štite od oštećenja.Iako se oni smatraju pokazateljem starenja, jer se s godinama skraćuju, među ljudima iste starosti skraćeni završeci mogu se povezati s povećanim rizikom od raka, srčanih blesti, demencije i smrtnosti.
‘Mnogi se pitaju kako nas stres tjera da starimo brže. Ovo je istraživanje važno jer je otkrilo veze između stresa i mehanizma prijevremenog starenja’, kazala je psihijatrica Olivia Okereke iz klinike u Bostonu.
Dr. Okereke i njezin tim analizirali su podatke 5243 žena u dobi od 42 do 69 godina, a za mjerenje razine tjeskobe uzeli su odgovore na pitanja poput: ‘Imate li nerazuman strah od zatvorenog prostora’ ili ‘Imate li napadaje panike u gužvi’.
Dobiveni rezultati otkrili su poveznicu između visoke anksioznosti i kraćih telomera. Razlika između duljine telomera kod žena koje su ocjenjene kao veoma tjeskobne i kod onih koje nisu slična je razlici od šest godina.
Nalazi su relevantni i nakon što su istraživači uvrstili faktore koji mogu utjecati na duljinu telomera kao što su pušenje, indeks tjelesne mase i razina fizičke aktivnosti, starost očeva u trenutku rođenja.
Jedino što istraživači nisu uzeli u obzir jesu moguća depresivna stanja koja su mogla utjecati na rezultate.
cure.ba