Trudnica ( Foto: Cure.ba )
1. Jesti za dvoje
Istina je da u trudnoći jedete za dvoje, ali to ne znači da morate konzumirati dvostruko više hrane. Iako nije dobro dobiti premalo kilograma u trudnoći (jer to može uzrokovati prerani porođaj), jednako je loše i pretjerivati u hrani, pogotovo u keksima, slatkim napitcima, čokoladi… Pazite na prazne kalorije jer je važnije jesti zdravo nego količinski više. U trudnoći je kvaliteta važnije od kvantitete.
2. Ne treba posebno mijenjati prehranu
Mnogi smatraju da će dijete dobiti dovoljno hranjivih tvari od vaših prijašnjih rezervi u tijelu pa stoga nije potrebno promijeniti prehranu. Nije istina da ne biste trebali mijenjati svoje prehrambene navike jer pravilna prehrana u trudnoći čini razliku i može pomoći razvoju vaše bebe. Pogotovo ako počnete jesti organski uzgojenu hranu. Takva hrana je skuplja, ali je zdrava i isplatit će vam se u budućnosti što se tiče vašeg zdravlja, ali i zdravlja vašeg djeteta. Organski proizvedeno meso i mliječni proizvodi će vam pomoći da smanjite svoju izloženost pesticidima, hormonima i antibioticima.
3. Žudnja za određenom hranom
Trudnice osjećaju posebnu želju za različitom hranom. Mnogi vjeruju da pretjerana želja za određenom hranom znači nedostatak upravo te hrane. Ali ako žudite za primjerice sladoledom ili čokoladom, ova hrana ima malu ili gotovo nikakvu nutritivnu vrijednost tako da ova iznimna potreba za određenom hranom ne znači da u istoj morate pretjerivati.
4. Treba jesti meso
Proteini se mogu nadomjestiti i iz drugih namirnica tako da majkama koje su vegetarijanke nije nužno početi jesti meso. Trebate paziti da unosite dovoljno namirnica koje sadrže željezo, vitamin B12 te omega-3 masnu kiselinu DHA. Ako ne konzumirate mliječne proizvode morate paziti na unos kalcija koji je važan za razvoj jakih kosti vašeg djeteta. Kuhani špinat i brokula, suhe smokve i žitarice su izvor kalcija.
5. Izbjegavati ribu i morske plodove
Riba koja sadržava povećane koncentracije žive je štetna pa bi trebalo izbjegavati meso morskog psa, sabljarke, skuše i lokarde. Međutim ne trebate potpuno izbaciti sve vrste ribe iz prehrane jer one sadržavaju omega-3 masne kiseline, posebno DHA, koje su zdrave za vas, a i za razvoj mozga i očiju vaše bebe. Preporučuje se jesti raznoliku ribu i školjkaše koji sadrže niske koncentracije žive kao što su škampi, losos, konzervirana tuna, som i bakalar.
6. Kofein je zabranjen
Ako vam je kava dio jutarnje rutine i razmišljate koliko kave smijete piti, konzultirajte se s svojim liječnikom možete li popiti malu šalicu kave ujutro. Imajte na umu da kofein dobivate i iz drugih namirnica koje konzumirate tijekom dana kao čaj, čokolada, energetska pića i neki lijekovi koji također sadržavaju kofein.
7. Vitamine uzimati tek u trudnoći
Prenatalne vitamine je dobro uzimati i kad želite pripremiti svoje tijelo za trudnoću. Ali i ako ne planirate zatrudnjeti preporučuje se uzimati folnu kiselinu kad ste u reproduktivnoj dobi. Folna kiselina ili vitamin B9 poboljšava plodnost tako što stimulira ovulaciju i osigurava embriju esencijalne proteine potrebne za preživljavanje.
8. Izbjegavati štetne namirnice
U prošlosti su se s koljena na koljeno prenosile razne priče i savjeti o tome koja hrana može izazvati pobačaj, težak porod ili koja je štetna za dijete. Kinezi vjeruju da djetetu treba biti toplo jer je maternica neka vrsta inkubatora pa nije dobro jesti ‘hladnu’ hranu kao što su lubenice i tikvice. Banane, lignje, papaja i jaja su također bile nepreporučljiva hrana prema nekim praznovjerjima i mitovima. Prema nekim vjerovanjima i boja hrane utječe hoće li dijete biti svjetlijeg ili tamnijeg tena. Najbolje je konzultirati se s svojim liječnikom o tome kakva je prehrana najpreporučljivija u vašem najljepšem iščekivanju.
cure.ba