Iako zemljotresi kratko traju, stvorili su nelagodu među građanima, ali, kako je poručio u izjavi za portal CDM direktor Zavoda Branislav Glavatović, prostora za paniku i strah nema imajući u vidu da je zona u kojoj se događaju zemljotresi poznata i tokom historije.
“To je čitav jedan tektonski pravac koji se prostire upravo iz Albanije, pa preko Podgorice, Danilovgrada, ka Bosni“, objašnjava Glavatović i podsjeća da je i u prošlosti, upravo na istom području, bilo sličnih potresa tla.
Prema njegovom mišljenju, ne treba da čudi ni to što se zemljotresi događaju u kratkom vremenskom razmaku.
“Kada se u jednom žarištu započne taj tektonski proces onda on kontinuirano teče uz implusivna oslobađanja seizmičke energije tokom jednog perioda koji je proporcionalan snazi tog glavnog zemljotresa. U pitanju su samo pomijeranja tla od nekoliko centimetara i mogu da traju nekoliko dana“, objašnjava Glavatović i dodaje da niko ne može da predvidi jače potrese u budućnosti.
Podsjecanja radi, na istom području su zabilježena dva zemljotresa jačine 3,9, odnosno 2,6 stepeni Rihtera, a jučer ujutro oko dva sati desio se još jedan od 3,9 stepeni prena Rihterovoj skali.
blic