Ilustracija (Foto: arhiva)
Naime, on je podigao jednu čašu vode, a svi su očekivali pitanje Da li je čaša do pola puna ili do pola prazna. Ali, psiholog se osmjehnuo i upitao nešto sasvim neočekivano:
“Koliko je teška ova čaša?”
Odgovori su varirali između 200 i 600 mililitara, ali je publika na kraju shvatila da on uopšte nije pitao za fizičku težinu.
“Apsolutna težina nije važna. Sve zavisi od toga koliko dugo držim ovu čašu”, počeo je psiholog sa objašnjenjem.
“Ako je držim jedan minut, nije problem. Ako je držim sat vremena, zaboljeće me ruka. Ako je držim cijeli dan, ruka će mi utrnuti i ukočiće se. U svakom slučaju, težina čaše se ne mjenja, ali što je duže držim, ona je sve teža”, rekao je on i nastavio:
“Stres i brige u životu su kao ova čaša vode. Razmišljajte o njima neko vrijeme i ništa se neće dogoditi. Razmišljajte malo duže i počeće da bole. Ako razmišljate o njima po cijeli dan, osjetićete se ukočeno – nesposobni za bilo šta. Sjetite se da spustite čašu”, zaključio je psiholog.
Posljednja rečenica odnosi se na traženje rješenja za problem, koji neće nestati samo zato što je kratko ili dugo prisutan i zato što vi o njemu razmišljate. Razmislite, donesite najbolju moguću odluku i osjetićete veliko olakšanje!
kurir.rs