Piletina (Foto: Cure.ba)
1) PUŠTATE KRILA I NOGE DA LETE
Vezanje pilećih bataka i krila nije bitno samo da bi pile bolje izgledalo. Praktični razlog za ovo je to što se tako cijelo pile jednako peče i održava vlažnost. U suprotnom, topli vazduh cirkuliše i preko grudi isušujući ih dok bataci i krila još nisu pečeni. Uzmite dva parčeta žice i učvrstite batake i krilca uz tijelo pileta.
2) NE POKRIVATE PILE
Još jedan način da ne prepečete pile jeste da ga pokrijete aluminijumskom folijom u predjelu grudi tokom prvih 20 minuta pečenja. Ovo će usporiti pečenje mesa u predjelu grudi, pa će grudi biti gotove u isto vrijeme kad i bataci. Samo stavite foliju na grudi (ne zamotavajte je čvrsto) kako bi vazduh mogao da cirkuliše i ispod nje.
3) NAGAĐATE KADA JE PEČENO
Morate znati kako da odredite kada je meso gotovo. Najlakši način za to je poređenje sa palcem i pesnicom. Opipajte jagodicu svog palca, pa onda pile – ako su slične mekoće, onda nije pečeno. Zatim stisnite ruku u pesnicu i opipajte pesnicu – te mekoće je i gotovo pile.
4) KADA SPREMATE PILETINU NA ROŠTILjU, NE SPUTAVATE VATRU
Plamenovi tokom pečenja pileta na roštilju uobičajeni su i najčešće su izazvani mašću koja kaplje sa pileta. Iako ti plamenovi najčešće nisu opasni, mogu učiniti meso gorkim. Nemojte plamenove da koristite da nepečenija strana pileta bude brže gotova, jer će se ta strana veoma lako ugljenisati. Smanjujte plamenove kadgod možete.
blic