Žena (Foto: Cure.ba)
1) BISTRINA
Važno je da bude bistra, jer boja ili koncentracija vašeg urina govri koliko vam je organizam hidriran. Ako vam je urin tamno žute boje, trebalo bi da pijete više vode. Kada je organizam dehidriran, bubrezi se trude da sačuvaju što više tečnosti u organizmu i ne proizvode dovoljno urina. Dehidracija takođe može da izazove stvaranje kamenja u bubregu, jer se minerali koji dovode do stvaranja kamenja tokom dehidracije koncentrišu u bubrezima i urinarnom traktu. Najbolja prevencija je piti puno vode.
2) BOJA
Obratite pažnju na boju urina, pogotovo ako je čudne boje neko vreme. Sasvim je normalno da se zbog ishrane i različitih pića koje unosite u organizam menja boja urina, ali ako potraje, to može biti znak nečeg ozbiljnijeg. Sve što ne deluje kao uobičajena boja vašeg urina je definitivno znak za uzbunu, a krv u mokraći može biti pokazatelj urinarne infekcije.
3) MIRIS
I miris urina takođe je uzrokovan ishranom. Na miris mogu da utiču i lekovi koji pijete ili suplementi, kao što su šumeći vitamini. Miris ne mora da bude pokazatelj ozbiljnijeg problema, obratite više pažnje na boju.
4) OŠTEĆENJE BUBREGA
Iz urina se može videti da li postoji oštećenje bubrega i to već u ranoj fazi. Proteini u urinu su obično pokazatelji oštećenja bubrega, pogotovo kod ljudi sa dijabetesom, a to se može videti po tome da li ima mehurića u urinu koji neće da nestanu. Obavezno dajte urin na analizu ako imate preko šezdeset godina, visok krvni pritisak ili istoriju bolesti bubrega u porodici.
5) DIJABETES
Znaci dijabetesa se mogu videti u urinu. Kada ima previše šećera u krvotoku, a organizam ne može dobro da ga isfiltrira, onda bubrezi rade prekovremeno da bi se potrudili da ga uklone iz tela. Ako vaš urin ima sladak miris, to može da bude pokazatelj prisustva šečera u urinu, a to može biti znak rane faze dijabetesa. Ako to primetite, obavezno se testirajte, jer dijabetes može da izazove ozbiljna oštećenja bubrega koji zahtevaju poseban tretman.
6) INFEKCIJE
Urinarne infekcije se dešavaju kada bakterije dospeju u urin i počnu da se razmnožavaju. Kada bakterija dospe u urinarni trakt i, ako se infekcija ne tretira na pravi način, bakterije mogu da dospeju i u bubrege i izazovu još ozbiljniju infekciju. Simptomi urinarne infekcije su česta potreba za pražnjenjem, osećaj peckanja prilikom uriniranja, mutan ili krvav urin i jak miris. Čim vidite neki od ovih simptoma, obratite se lekaru.
blic