Depilacija (foto: cure.ba)
Ne istiskajte!
Ovo je apsolutno zabranjeno! Bubuljice nikako nemojte istiskati čak i ako imaju malu bijelu tačkicu u sredini koja podsjeća na pubertetske bubuljice. To je način na koji se vaše tijelo bori sa bakterijskom upalom korjena dlake. Ostavite bubuljicu da sama zacjeli i izbjegavajte depilaciju tog područja u narednih nekoliko dana.
Salicilna kiselina
Salicilna kiselina se koristi da bi se bubuljica skupila i ona, ne samo da pospješuje odstranjivanje mrtvih ćelija kože koje ne dozvoljavaju da vazduh doprije do korjena dlake, već i ubija bakterije koje uzrokuju crvenilo. Aspirin sadrži salicilnu kiselinu i ukoliko pri ruci nemate neku kremu za bubuljice izmrvite jedan aspirin, pomješajte ga sa vodom i dobijenom pastom premažite upaljeno područje.
Hidrokortizon
Hidrokortizon njeguje i omekšava kožu koja je zahvaćena upalom zbog depilacije. Takođe, potpomaže hidrataciju i sprječava svrab. Hidrokortizon možete kupiti u apotekama, bez recepta. Koristite ga dva puta dnevno, ali nikako na duži period jer bi to moglo dovesti do neželjenih efekata kao što je osip.
Prevencija
Najbolji način da se riješite bubuljica, svakako je prevencija. Najbolje bi bilo da koristite britvice koje na sebi imaju traku sa sredstvom koje hidratizira kožu. Prije nego krenete sa depilacijom obavezno namočite te dijelove tijela u vodi, da bi korjen dlake omekšao, a zatim napravite blagi piling kože. Kad nanesete gel za brijanje ostavite ga da stoji na koži nekoliko minuta prije nego krenete sa upotrebom britvice. Britvicu povlačite u smjeru rasta dlake, a nakon depilacije kožu (posebno bikini područje) namažite nekom antibiotskom kremom za prištiće i izbjegavajte sintetičke materijale.
lpm