Krompir, piletina, jaja, mlijeko, hljeb, meso i luk. Nedavna istraživanja pokazuju da se građani BiH najčešće hrane kombinirajući ove namirnice. No, ponuda hrane je daleko raznovrsnija i šteta je da ne isprobate nove okuse i u organizam unesete važne hranjive tvari. Prvu sedmicu započnite ovim namirnicama, no nemojte ih zaboraviti ni kasnije:
Crvena paprika
Začinite obroke ljutom paprikom. Kapsaicin u njima ubrzat će metabolizam (pomažući u izgaranju masnog tkiva).
Kako je koristiti?
Dodajte crvenu papriku u marinade za meso, u omlete ili jednostavno u salate.
Kelj
Ako ste u potrazi za povrćem koje će obogatiti uobičajenu salatu, pokušajte s lisnatim zelenim povrćem kao što je kelj. Jedna šoljica sirovog kelja zadovoljit će dnevne potrebe za vitaminima A i C.
Kako ga koristiti?
Kelj je ukusan i sirov kao hrskava salata. U salatu dodajte maslinovo ulje i limun, koji će omekšati lisnato povrće, dodajte pinjole i sušeno voće za dodatni okus. Ili ga naprosto skuhajte, i na taj način ćete obogatiti organizam dodatnom dozom zdravlja.
Sjemenke chia
Chia su izniman izvor omega-3 masnih kiselina i trebaju biti dio vaše ishrane. Pokazalo se da uravnotežuju krvni pritisak, popravljaju raspoloženje i štite srce tako što smanjuju nivo lošeg holesterola.
Kako ih koristiti?
Dodajte ove čudesne sjemenke u zobenu kašu, šejkove, peciva i jogurt.
Orasi
Orasi su bogati vlaknima, magnezijem i antioksidansima, poput vitamina E. Pokazalo se i da dvije šake oraha na dan mogu poboljšati protok krvi i pomoći u smanjenju krvnog pritiska.
Orahe je lako uklopiti u ishranu. Oni su savršen dodatak za zobene kaše i salate. Možete ih ubaciti i u jela s mesom te grickati umjesto slatkiša.
Bademov i maslac od kikirikija
Bademov i maslac od kikirikija puni su zdravih masnoća i proteina. Kupujte nesoljeni, bez dodanog šećera i konzervansa.
Mažite na sendviče i bit ćete zadovoljni.