O višku kilograma se uvijek znalo da je loš za zdravlje, ali u posljednje vrijeme je sve više novih medicinski zanimljivih otkrića. Nedavno smo saznali kako gojazanost može da utiče na mozak, ali takođe ima posebni uticaj kad su u pitanju žene.
Karcinomi
Gojaznost će do 2043. preoteti tron pušenju kao najčešćem uzroku karcinoma koji se može spriječiti kod žena u Velikoj Britaniji, navodi se tako u izvještaju organizacije Cancer Research UK, piše “Geek“.
Danas se 12 posto karcinoma kod žena povezuje sa pušenjem i 7 posto sa gojaznošću. Ipak, smanjenjem broja pušača i porastom težine ta organizacija procjenjuje kako će, uz zadržavanje tih trendova, jaz nestati za 25 godina.
Iako je gojaznost česta i među muškarcima vjeruje se da je kod žena snažniji pokretač karcinoma.
Inkontinencija
Takođe, mlade i sredoviječne gojazne žene imaju čak dvostruko veće izglede da pate od inkontinencije, utvrdili su australijski naučnici.
U radu objavljenom u časopisu Obesity Reviews naučnici su pokazali da porastom težine rastu i šanse za nesposobnost zadržavanja urina. Tako žene s već umjerenim viškom kilograma imaju 35 posto veće šanse za inkontinenciju. Rizik kod gojaznih žena je dvostruko veći u odnosu na one žene koje su zdrave tjelesne težine.
“Negativne zdravstvene posljedice zbog inkontinencije su osjećaj fizičke nelagode, miris i sram”, tvrdi Tajlom Lamerton sa Univerziteta Kvinslend. To posljedično može uticati na “fizičku aktivnost, spavanje te lične odnose”, dodaje.
U pitanju je bila opsežna meta analiza postojećih studija. Proučena ranija istraživanja su sadržala podatke o težini i inkontinenciji i koja su obuhvatala 47.293 žene mlađe od 55 godina iz zemalja (Australija, Francuska, SAD, Danska, V. Britanija i Holandija).
“Rezultati su pokazali kako višak kilograma izlaže riziku inkontinencije žene bez obzira na njihovu starost”, tvrdi Džean Klarks s medicinskog fakulteta Džon Hopkins u Baltimoreu.
“Ljudi misle kako je to nešto što pogađa isključivo starije žene”, dodala je Klark.
Procjene su kako gotovo 50 posto žena u nekom trenu života pati od inkontinencije, a svega manje od polovine potraži pomoć.
“Žene kod kojih se kod gojaznosti razvije inkontinencija često taj problem riješe nakon što izgube na težini”, objašnjava Klark.