„Cilj detoksikacije je skinuti teret koji organi za detoksikaciju svakodnevno podnose i time poboljšati njihov rad kako bi bili uspešniji u obavljanju svog zadatka. Kvalitetan plan za detoksikaciju podrazumeva eliminaciju teško probavljive hrane – kofeina, mlečnih proizvoda, belog šećera, sokova s dodanim šećerom i alkohola“, kaže doc. dr. sc. Darija Vranešić Bender iz Vitaminoteke.
U jelovnik uključi hren, lan, leću
Fokus je, nastavlja, na voću i povrću uz dodatak semenki, orašastih plodova i dosta vode. „Luk, celer, hren, daikon, cvekla, rotkvice povrće je koje podstiče prirodnu detoksikaciju i regeneraciju organizma, a tradicionalno se nazivaju ‘čistači krvi’, pa su stoga ove namirnice prijateljski naklonjene bubrezima i jetri. Budući da su žene često usmerene na učinkoviti gubitak kilograma i podsticanje probave, u redukcijsku detoksikacijsku dijetu treba dodati i suve smokve, šljive i dovoljnu količinu tekućine“, kaže nutricionistica.
Fitokemikalije posebno korisne ženama su lignani i fitoestrogeni. Lignane u najvećem udelu nalazimo u semenkama i ulju lana, a fitoestrogene u raznim mahunarkama, posebice soji, ali i grahu, leći, slanutku, mahunama – stoga ih treba uključiti u ‘ženski’ detoksikacijski jelovnik, savetuje Vranešić Bender.
Što manje industrijski prerađene hrane
„Uopšteno, mahunarke su poželjne zbog povoljnog profila aminokiselina, niskoga glikemijskog indeksa i brojnih korisnih sastojaka koje sadrže. U borbi protiv masnog tkiva tradicionalno se koriste grejp i sirće. Naringenin, antioksidans koji se nalazi u grejpu i citrusnom voću, podstiče jetru na razgradnju masti i istodobno povećava osetljivost na insulin“, pojašnjava i dodaje da je zeleni čaj uz dokazani učinak na liniju, učinkovit i u čišćenju organizma jer se pokazalo da povećava proizvodnju ključnih detoksikacijskih enzima i potiče izlučivanje štetnih sastojaka.
„Detoksikacijska dijeta treba sadržati što manje industrijski prerađene hrane, a što više svežih namirnica i obroka pripremljenih blagom termičkom obradom poput kuvanja, pripreme na pari i pirjanja. Takođe, kvalitetna detoksikacijska dijeta ne zagovara post nego predstavlja uravnoteženu dijetu koja neće uzrokovati nutritivne deficite“, napominje nutricionistica Vranešić Bender. Budući da su u jelovnicima nutricionističkog tima Vitaminoteke zastupljene sve skupine namirnica, zdravi ljudi koji imaju višak kilograma mogu ih koristiti u mršavljenju “na duge staze”, no ne preporučuju se deci, adolescentima, starijim ljudima te trudnicama i dojiljama, za koje vrede posebne prehrambene preporuke.