Moda

PRAKTIČNI SAVJETI – Znate li kako pravilno održavati zimsku odjeću?

Napisao admin

Zimska odjeća zbog svojeg sastava i vrsta tkanine zahtijeva drukčije održavanje od laganih ljetnih materijala. Osim toga, neke zimske odjevne predmete ne može se samo staviti u perilicu i oprati. Jeste li sigurni kako pravilno a jednostavno održavati zimsku odjeću te joj produljiti vijek trajanja?


Održavanje zimske odjeće (Foto: Tportal)

Zimske jakne i prsluci

Koliko ih često treba prati: dva puta u sezoni

Upute za pranje

Prečesto pranje zimskih jakni i prsluka nije preporučljivo, jer se perje kojim su punjeni može uništiti, stoga je dva puta u sezoni sasvim dovoljno. Jakne i prsluke možete prati u perilici rublja, no isključivo u hladnoj vodi, a izbjegavajte korištenje klasičnih deterdženata za rublje, jer oni će poravnati perje te će jakna izgledati spljošteno. Najbolje je koristiti posebno namijenjena sredstva za osjetljive tkanine, piše realsimple.com.

Što je još dobro znati

Nakon pranja, jaknu osušite u sušilici na niskoj temperaturi, a dobro je ubaciti i tri čiste teniske loptice koje će spriječiti da se perje spljošti. Kako biste izbjegli da se perje slijepi, jaknu dobro osušite, pa čak i ako budete trebali sušiti nekoliko puta u sušilici. 

Vunene jakne i veste 

Koliko ih često treba prati: nakon šest do sedam nošenja

Upute za pranje

I dok su pamučne deblje majice i obične veste vrlo lake za održavanje, jakne i veste od vune traže dodatnu njegu. Kako bi ovi odjevni komadi ostali mekani, glatki i bez ‘mucica’, vunene jakne i veste prije pranja okrenite na unutarnju stranu te ih u perilici perite s odjećom sličnih boja, a izbjegavajte pranje s odjećom koja bi mogla puštati mucice i sitne končiće. Vunene predmete svakako dva puta isperite kako bi otišao sav deterdžent, a sušite na zraku.

Što je još dobro znati

Ako vaše vunene jakne imaju vodootporni sloj na sebi, izbjegavajte omekšivač koji bi mogao smanjiti otpornost tkanine. Dlake kućnog ljubimca s vunene odjeće najlakše ćete skinuti uz pomoć gumenih rukavica. 

Kape, rukavice i šalovi

Koliko ih često treba prati: tri do pet puta u sezoni

Upute za pranje

Posvetite više pozornosti ovim, po pitanju pranja, vrlo često zanemarenim odjevnim predmetima. ‘Samo pomislite na šminku, znoj, masnoću kože, ostatke parfema te bakterije koje pokupite na rukavicama, i odmah ćete ih poželjeti dobro oprati’, kaže Corinne Phipps, osnivačica Urban Darlinga. Ovisno o materijalu, kape, šalove i rukavice možete prati u perilici ili na ruke, a kožne šešire i rukavice očistite posebno namijenjenim sredstvima za kožu.

Što je još dobro znati

Nikada nemojte rukavice ostavljati u džepovima jakne i kaputa. Tkanina rukavica postane vlažna zbog ruku tijekom nošenja te se trebaju izračiti. Ako ih ostavljate u džepovima, mogle bi poprimiti neugodan miris po plijesni. 

Najlonke

Koliko ih često treba prati: nakon svakog nošenja

Upute za pranje

Kako imaju istu funkciju kao i čarape, najlonke je potrebno prati nakon svakog nošenja, a najbolje je prati ih na ruke te objesiti da se osuše na zraku. 

Što je još dobro znati

Kako bi što dulje trajale, svaki par najlonki stavite u zasebnu plastičnu vrećicu. Osim što će biti zaštićene, prilikom odijevanja bit će vam lakše pronaći željeni par.

Kožne jake i jakne od jelenje kože

Koliko ih često treba prati: jednom u sezoni

Upute za pranje

Kožne jakne prilično su izdržljive i jedno čišćenje i sezono bit će im dovoljno. Međutim, taj posao je ipak najbolje prepustiti stručnjacima. Kako bi vaša kožna jakana uvijek bila u top formi, eventualne mrlje čistite redovito, i to uz pomoć s sredstvima namijenjenim za to. 

Što je još dobro znati

Mrlje od šminke i parfema na ovratniku najbolje je spriječiti nošenjem šala. Osim toga, nemojte pretrpavati džepove da jaknu ne razvučete i deformirate oblik. Prilikom spremanja u ormar za toplijih mjesece, izbjegavajte kože jakne spremati u plastične vrećice koje će ih isušiti te će koža popucati.

Tajice i donji dio trenerke

Koliko ih često treba prati: nakon jednog do tri nošenja

Upute za pranje

Osim ako u tajicama ili donjem dijelu trenirke niste vježbali, sigurno ih možete odjenuti još koji put. Kada ih perete u perilici, okrenite ih na unutarnju stranu kako biste izbjegli izbljeđivanje boje. U slučaju da je dizajnerski komad koji ste prilično skupo platili, izbjegavajte sušenje u perilici.

Što je još dobro znati

Ako želite izbjeći da vam se tajice i trenirke ‘objese’ i razvuku, prije nego li ih kupite, provjerite što piše na etiketi. Ako piše da se tajice skupljaju barem dva posto, tkanina će nakon pranja izgledati kao nova, no ukoliko je sastav stopostotni pamuk, nećete moći izbjeći da se nakon samo jednog dana nošenja tkanina na stražnjici razvuče.

Hlače i suknje

Koliko ih često treba prati: nakon pet do sedam nošenja

Upute za pranje

Zimske tkanine, poput tvida, vune i baršuna ponekad su vrlo teške za održavanje, pa je dobar potez takvu odjeću odnijeti u kemijsku čistionicu. No kako biste malo uštedjeli, dobar je potez i nabaviti posebno sredstvo za suho čišćenje tih tkanina. 

Što je još dobro znati

Poslužite se starim trikom koji često koriste vlasnici vinatge odjeće: odjeću pošpricajte mješavinom vode i votke te je ostavite da se osuši. Prirodno bez mirisa, votka će pomoći da se odjeća dezinficira te ukloniti neugodne mirise.

Bodiji i donje rublje za oblikovanje

Koliko ih često treba prati: nakon jednog do tri nošenja

Upute za pranje

Općenito, ako ispod bodija nosite gaćice, možete ga odjenuti još koji put. Najbolje ga je prati ručno, a za pranje u perilici preporučava ga se staviti u mrežastu vrećicu te oprati u hladnoj vodi.

Što je još dobro znati

Izbjegavajte pranje sa omekšivačem te sušenje u sušilici jer ćete tako uništiti elastičnost bodija i steznog donjeg rublja. Umjesto toga, nakon pranja ostavite ih da se osuše na zraku.

Veste

Koliko ih često treba prati: nakon dva do pet nošenja

Upute za pranje: Veste od pamuka, svile i kašmira trebalo bi prati nakon dva do tri nošenja, jer su te tkanine poprilično osjetljive. Odjeća od vune, akrila i poliestera mogu izdržati i do pet nošenja. ‘Vuna prirodno odbija prljavštinu, prašinu i tekućinu. No bez obzira od kojeg je materijala vaša vesta, najsigurnije je poštivati upute s etikete’, kaže Susan Senfield, dizajnerica u Woolrichu.

Što je još dobro znati

Ručno pranje najbolje je rješenje, no ako strahujete zbog moljaca, veste je najbolje odnijeti u kemijsku čistionicu. 

Vuneni kaputi

Koliko ih često treba prati: jednom do dva puta u sezoni

Upute za pranje

Ako je to kaput koji svakodnevno nosite, očistite ga dva puta u sezoni. Kapute koje nosite u samo posebnim prigodama dovoljno je jednom u sezoni odnijeti u kemijsku čistionicu. Između temeljitog čišćenja kaputa koristite četke kojima ćete ukloniti površinske nečistoće, a ovratnik i rubove rukava očistite pomoću vlažne krpe i nježnog sapuna.

Što je još dobro znati

Kako kaput ne bi imao ustajao miris, objesite ga na otvoreno, a nije loše povremeno ga staviti na balkon kako bi se prozračio. Izbjegavajte držanje kaputa u ormarima.

tportal.hr

Komentari

komentara