– Do sada smo imali 19 izoliranih slučajeva virusa gripe kod djece. Svu djecu pod fibrozom testiramo na virus gripe, posebno u ovakvoj situaciji. Oni koji imaju vrućicu idu u druge sobe i sve mora proći kroz uski filtar. Obično se nalaz čeka jedan dan, a ukoliko se potvrdi da je riječ o gripi, ti pacijenti se odvajaju u druge prostorije – kazao je za 24sata dr. Marijan Saraga, predstojnik Klinike za dječje bolesti u KBC Split.
– Trenutačno je kod nas dvoje djece s virusom gripe. U jednoj sobi je djevojčica s još jednim malim pacijentom. Ona je primljena prošli tjedan, jučer je potvrđeno da ima gripu te ide u posebnu sobu. U drugom slučaju djetetu koje je stiglo s vrućicom i u sobi je bilo s još troje djece. Čim je potvrđeno da ima gripu uključen je tamiflu. Nema opasnosti od zaraze, ali ćemo ga ipak također premjestiti – kazao je Saraga.
Dodaje kako se neki virusi prenose eksplozivno, no da virus gripe nije među njima. Kaže kako je nemoguće odmah odvajati ljude s povišenom temperaturom jer svi mogu i ne moraju imati virus te je potrebno napraviti testiranje.
Naglašava kako je jedno biti u kući gdje ukućani dijele svakodnevne stvari, no sasvim je drugo s djecom koja su u svojim krevetima ili kolijevkama.
Sestra preminule bebe ima respiratornu infekciju
Kaže i kako sestra blizanka bebe koja je preminula ima respiratornu infekciju te je zadržana kod njih, dok je druga sestra od dvije godine prebačena na Odjel za infektologiju.
Nakon što su dvije bebe dovezli mrtve u splitsku bolnicu, u utorak su u Split došla dva najpoznatija epidemiologa, Bernard Kaić, specijalist epidemiologije, te Vladimir Draženović, voditelj Nacionalnog centra za influencu pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
Za dvije bebe još nema potvrde da su preminule od komplikacije gripi. Obdukcija je napravljena u ponedjeljak i uzorci su poslani na analizu u Zagreb.
Od 20. prosinca do danas hospitalizirali 73 bolesnika
Nakon sastanka Boris Lukšić, predstojnik Klinike za infektologiju KBC-a Split, kazao je da je od 20. prosinca, od kada se vodi detaljna evidencija o broju oboljelih, do jučerašnjeg dana u Splitu pregledano 480 bolesnika sa simptomima gripe, od čega ih je 73 hospitalizirano.
– Trenutno se liječi njih 16 s komplikacijama gripe. Zadnjih mjesec dana situacija je slična, uglavnom se radi o upalama pluća kao komplikacijama, uglavnom dominiraju stariji ljudi preko 65 godina, ali bilo je i osoba srednje životne dobi – kazao je Lukšić.
Dodao je kako svake godine imaju epidemiju gripe koja bude manjih ili većih razmjera.
– Liječili smo bolesnike i 2009. kada smo imali pandemiju gripe, te 2010. i 2011. kada smo bolnički liječili 120 bolesnika. Ove godine imali smo do sada 73 hospitalizirana pacijenta i vidjet ćemo do kraja epidemije koliko će taj broj još rasti – kazao je Lukšić.
Iako epidemiolozi očekuju tijekom veljače lagani pad broja oboljelih, Lukšić napominje kako to ne znači da neće biti teških slučajeva, jer oni mogu doći u bilo kojoj fazi.
Lukšić je dao i preporuku građanima.
– U slučaju da dođe do temperature koja traje duže od tri dana, probadanja u prsištu, otežano disanje, posebice kod kroničnih bolesnika, neka se obavezno jave nadležnom liječniku – rekao je Lukšić.
– Još uvijek je zabrana posjeta u KBC Split zbog velikog broja oboljelih. Epidemija je dosegla vrhunac, a kad se situacija popravi zabrana će se ukinuti – rekao je predstojnik Klinike za infektologiju KBC-a Split.