Zdravlje

Dok se Evropa dvoumi, SAD kaže da! – Obrezivanje, za ili protiv

Napisao admin

Zabrana obrezivanja dječaka u Njemačkoj i nekim drugim zemljama potaknula je raspravu o objektivnim zdravstvenim rizicima i koristima ovog drevnog zahvata. Većina stručnjaka ipak smatra da obrezivanje ima i zdravstvenih koristi.


Muškarac (Foto:Cure.ba)

Uklanjanje prepucija penisa ima mnoge zdravstvene dobrobiti i daleko premašuju moguće rizike, smatraju stručnjaci Američke pedijatrijske akademije (AAP).

Iz AAP pozdravljaju praksu obrezivanja, navodeći nekoliko istraživanja koja su potvrdila zdravstvene dobrobiti obrezivanja, pogotovo onih koje se odnose na sprečavanje prijenosa spolnih bolesti. Uklanjanje prepucija penisa može smanjiti rizik od urinarnih infekcija, raka penisa, ali i spolno prenosivih bolesti poput HIV-a i HPV-a.

Obrezani muškarci izloženi su manjem riziku od posjekotina, ogrebotina i drugih manjih ozljeda penisa za vrijeme seksa. Čini se da obrezivanje ograničava dolazak virusa do stanica organizma smanjenom izloženošću tkiva sluznice tiokom seksa. Druga teorija kaže da zadebljana koža koja se stvara oko ožiljka izazvanog obrezivanjem pomaže blokirati ulaz HIV-a.

Ono neće ni naštetiti seksualne funkcije niti umanjiti zadovoljstvo u krevetu. Osim što je muško obrezivanje raširena metoda usporavanja širenja zaraze HIV-om u mnogim afričkim zemljama, ono se može primijeniti i kao uspješno sredstvo zaštite od raka vrata maternice.

Obrezivanje se provodi u judaizmu i islamu, ali hinduizam ga, primjerice, ne propisuje. Aboridžini u pustinjskim područjima Australije prakticirali su obrezivanje, a povjesničari vjeruju da su tako željeli spriječiti balanitis (infekcija pretkožnice i glavića penisa) koji može uzrokovati skupljanje pijeska ispod pretkožnice.

Statistički podatci pokazuju velike razlike u stopi obrezivanja između SAD-a i Evrope. Tako Britanska udruga liječnika u naputcima liječnicima piše kako ni medicinska šteta ni korist dosad nisu nedvosmisleno dokazani te da je “bitno da liječnici obrežu dječaka samo kada je to dokazivo u najboljem interesu djeteta”.

U prilog obrezivanju najviše govori manji postotak infekcije virusom HIV-a, koji uzrokuje AIDS, u subsaharskoj Africi. No, liječnici poput profesora Rogera Shorta, uglednog australskog biologa, ističu da su afričke statistike neusporedive s praksom na Zapadu.

AAP se ‘osramotio’ selektivnim odabirom dokaza, uvjeren je britanski istraživač John Dalton. Američka udruga u korist obrezivanja piše da zahvat smanjuje opasnost od raka penisa, no taj oblik raka krajnje je rijedak i – da bi se spriječio jedan slučaj na godinu, trebalo bi obrezati 300.000 dječaka, kaže Dalton.

cure.ba

Komentari

komentara