Žena pije vodu (Foto: Cure.ba)
Izbjegavajte ledena pića
Ledena pića hlade sluzokožu pa ona ne može da odbija viruse prehlade. Ako izbjegavate ledena pića, spečićete promuklost, bol tokom gutanja i promuklost. Ledeni napici usporavaju varenje i ne prijaju želucu. Posebno treba da budu oprezne osobe koje imaju gastitis i čir na želucu. Konzumirajte svježe cjeđene sokove, mlake čajeve i mineralnu vodu, naravno bez leda.
Ne sjedite na promahi
Promaha može da uzrokuje mnogobrojne zdravstvene probleme:kijavicu, ukočenost vrata i leđa, vrtoglavicu i kašalj. Zato izbjegavajte da sjedite na promahi. Nije bezopasna ni promaha u kolima tokom vožnje – osvježava samo na trenutak, a može da uzrokuje neprijatne tegobe.
Ne pretjerujte sa sunčanjem
Intenzivno sunčanje nije dobro za zdravlje: uzrokuje pad imunloškog sistema. Sunčanje povećava rizik od prehlade, pa doktori savjetuju umjereno sunčanje.
Pažljivo sa klimom
Boravak u pretjerano rashlađenoj prostoriji može da uzrokuje prehladu. Klima – uređaj ne treba podešavati na veoma nisku temperaturu. Razlika između spoljne i sobne temperature ne smije biti veća od šest stepeni.
Čuvajte se večernjih temperatura
Kada krenete u večernju šetnju, uvjek ponesite ljetnju jaknu ili blejzer. Prohladno vrijeme tokom noći može da uzrokuje prehladu.
Konzumirajte dosta tečnosti
Ukoliko ne konzumirate dovoljno tečnosti, to može loše uticati na vaše zdravlje. Naime, dehidratacija uzrokuje umor, slabost, vrtoglavicu, mučninu i pospanost. Povećajte unos vode i biljnih napitaka i sprečite dehidrataciju. Unošenjem dovoljne količine tečnosti, odbrambeni štit protiv infekcija će dobro funkcionisati. Neophodno je da pijete najmanje osam čaša vode u toku dana, i to činite pre nego što ožednite.
cure.ba