Hodanje (Foto: Cure.ba)
Odavno je poznato da su osobe koje nisu fizički aktivne izložene većem riziku od dobijanja bolesti srca ili dijabetesa tipa 2, ali do sada naučnici/e nisu imali potpune činjenice kako bi ustanovili/e razlog za tu povezanost. Zahvaljujući grupi mladih i aktivnih ljudi koji su učestvovali u istraživanju, ispostavilo se da nivo šećera u krvi direktno zavisi od stepena aktivnosti organizma.
Do tada veoma aktivne, mlade osobe koje su učestvovale u studiji potpuno su promijenile način života tokom tri dana: koristile su lift umjesto stepenica, naručivale su hranu umjesto da odu da je kupe i prestale su da vježbaju. Svele su broj koraka koje prave tokom jednog dana na manje od 5.000, što je upola manje od broja preporučenih koraka.
Rezultati studije bili su iznenađujući za naučnike/ce, jer se ispostavilo da je tokom neaktivnog perioda kod učesnika/ca studije nivo šećera u krvi nakon obroka svakodnevno rastao, za razliku od drugih očekivanih promjena u fizičkoj kondiciji ili tjelesnoj težini, ili nagomilavanja masti usljed smanjene aktivnosti, koje nisu bile toliko izražene. Ovi rezultati su neočekivani i kada se uzme u obzir činjenica da učesnici/e uopšte nisu mijenjali režim ishrane tokom istraživanja.
Zašto je dugotrajna neaktivnost opasna?
Skok šećera u krvi tokom neaktivnosti je neizbježan budući da je mišićima koji se ne koriste potrebno manje energije, i stoga uzimaju manje šećera iz krvi. Ovo stanje može da postane ozbiljan problem kada smo neaktivni tokom dužeg vremenskog perioda i to postane uobičajeno stanje organizma. Zato stručne osobe savjetuju da se što više krećemo, vježbamo i budemo aktivni/e, kako bismo smanjili rizik od ovih opasnih bolesti.
cure.ba