pranje zuba (foto:cure.ba)
Srčane bolesti i moždani udar
Niz studija pokazuje da upalni procesi i bakterije u ustima i zubnom mesu mogu pronaći svoj put do krvotoka, što dovodi do zadebljanja arterija i povećava rizik od srčanog udara. Osim toga, masne naslage na unutrašnjosti krvnih žila mogu ‘zaploviti’ prema mozgu i izazvati moždani udar.
Još uvijek ne vjerujete? U istraživanju objavljenom u časopisu British Medical Journal analizirani su podaci 11.000 odraslih osoba. Utvrđeno je da oni koji redovito ne četkaju zube imaju 70 posto veći rizik od srčanih bolesti u usporedbi s onima koji zube peru dva puta dnevno.
Dijabetes tipa 2
Liječnici već duže znaju da oboljeli od dijabetesa tipa 2 imaju češće parodontne bolesti, no ispostavilo se da sprečavanje infekcije desni može spriječiti pojavu dijabetesa. Nedavna studija provedena na Columbia University Mailman School of Public Health, koja je pratila 9.296 sudionika koji nisu imali dijabetes više od 20 godina, pokazala je da ljudi koji imaju višu razinu parodontne bolesti imaju dvostruko veći rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 u usporedbi s onima s niskom razinom parodontnih infekcija.
Respiratorne infekcije
Čista i zdrava usna šupljina može pomoći plućima, pokazuje istraživanje objavljeno u časopisu Journal of parodontology. Prateći skupinu od 200 sudionika u dobi od 20 do 60 godina, istraživači su otkrili da su pacijenti koji pate od respiratornih bolesti, kao što su upala pluća, akutni bronhitis, infekcije gornjih dišnih ili KOPB, imali lošije parodontno zdravlje od onih u kontrolnoj skupini. Razlog vjerojatno leži u bakterijama koje uzrokuju parodontne bolesti. Iz usta, a potom grla one se lako mogu udahnuti u donjem respiratornom traktu, ometati disanje ili se razvijaju u ozbiljnije probleme pluća.
Rak dojke
Najnovija studija iz Karolinska Instituta u Stockholmu pokazuje da žene mogu imati 11 puta veću vjerojatnost za razvoj raka dojke ako im nedostaju zubi ili pate od bolesti desni. Budući da je ovo jedna od prvih studija te vrste, potrebno je više istraživanja da bi se dobili čvrsti dokazi. Ipak, sadašnje spoznaje ukazuju da loša dentalna higijena može izravno utjecati na opće zdravlje.
Problemi u trudnoći
Ako ste trudni ili razmišljate o tome, posebnu pažnju morate obratiti na oralno zdravlje. Zbog hormonskih promjena i povećanog protoka krvi u tijelu tijekom trudnoće, veća je vjerojatnost da će doći do promjene na zubima i zubnom mesu. Prema American Academy of Periodontists, oko 50 posto trudnica razvije gingivitis. Ne paze li na ovo stanje, može doći do ozbiljnih parodontnih bolesti i ozbiljne infekcije koja bi mogla stvoriti probleme u rađaonici. Neka istraživanja ukazuju na izravnu vezu između bakterija u ustima i prijevremenih poroda i preeklampsije.
cure.ba