Zdravlje

Bokvica – Zdraviji sa bokvicom

Napisao admin

Vrlo često skloni smo da biljke koje viđamo svaki dan, pored puteva, na travnjacima i oko kuća odbacujemo sa izvjesnim prezirom. Ljudi često misle da ljekovite biljke rastu samo na teško dostupnim planinskim vrletima i kanjonima do kojih se ne dolazi lako. Međutim situacija je često potpuno obrnuta. Mnoge korovske biljke koje rastu praktično na svakom koraku, recimo kopriva ili maslačak pravo su zaboravljeno blago. Baš takva je i bokvica. Na prvi pogled mala, neugledna, često blatnjavih listova, ali izuzetno ljekovita i veoma bezbjedna biljka.


caj od bokvice (foto:cure.ba)

U liječenju se upotrebljavaju muška (dugolista, uskolista) bokvica (Plantago lanceolata) i ženska, širokolista bokvica (Plantago major). Neki travari misle da je muška bokvica djelotvornija u liječenju bolesti disajnih organa, a ženska bokvica se prije preporučuje u liječenju kožnih oboljenja. Međutim, mislim da je razlika zanemarljiva i da se i jedna i druga vrsta bokvice podjednako ljekovite.

Listovi bokvice sadrže i saponine i sluz pa su čaj i sirupi od bokvice odlično biljno sredstvo za čišćenje disajnih organa od sekreta, a pošto je bokvica i mucilagna biljka, ona ublažava suvi kašalj i smanjuje iritaciju u grlu i disajnim putevima. Pomiješana sa crnim slezom i lanenim sjemenom bokvica smiruje napade suvog kašlja. Pomiješana sa bršljanom, slatkim korijenom i anisom olakšava iskašljavanje gustog sekreta.

Svježi dobro oprani i samljeveni listovi bokvice pomiješani sa medom odličan su lijek za bolesti disajnih organa. Čiste disajne puteve, smiruju upalne procese i zahvaljujući sadržaju flavonida, sluzi, tanina, iridoidnih monoterpena i derivata kofeinske kiseline ovaj biljni eliksir preporučuje se za ublažavanje upala sluznice. Ovaj eliksir posebno je koristan ljudima koji pate od čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu, jer regeneriše oštećeno tkivo i sanira upalu. Da imam čir na želucu pored eliksira od bokvice svakodnevno bih pio čaj od kantariona i slatkog korijena. Naravno, neophodno je obratiti pažnju na ishranu. Masnu, slanu i prženu hranu i mesne prerađevine koje obiluju konzervansima i aditivima trajno izbacite iz svoj jelovnika. Obavezno jedite kaše od integralnih žitarica, puno banana i đumbira. Čaj od bokvice preporučuje se i osobama koje pate od diverkulitisa, naročito u kombinaciji sa kamilicom, nevenom i sjemenom lana.

Bokvica sadrži alantoin supstancu koja podstiče stvaranje novih ćelija, pa je zato potpuno opravdano narodno povjerenje u liječenju kožnih bolesti, rana, posjekotina, opekotina i ujeda insekata. Mast koja sadrži ekstrakt bokvice je dobro biljno sredstvo koje ublažava alergijske reakcije kože. Bokvica je dobar biljni lijek protiv akni i rozacee. Kada se posiječete ili opečete u prirod,i dovoljno je da pronađete list bokvice operete ga malo izgnječite među prstima i stavite na povrijeđeno mjesto. Isto važi i za ujede insekata.

Bokvica ne samo što je jestiva, već je i ukusna proljećna salata (sadrži vitamin C i provitamin A, fitoncide i soli kalijuma) koju možete pomiješati sa mladim lišćem maslačka, dragoljuba ili potočarke, začiniti bundevinim uljem, limunovim sokom i morskom solju . Takođe, bokvicu možete obariti sa mladim izdancima koprive i dobiti ukusno varivo.

Bokvica ima moć da zaustavi krvarenje, kako spoljno tako i unutrašnje. Zato se pomiješana sa hajdučkom travom, rusomačom i virkom koristi protiv menstrualnih odliva i kravrenja iz hemoroida. Mast od bokvice i nevena je dobar biljni lijek za sve one kojima hemoroidi zadaju probleme. Pored masti neophodno je piti čaj od kamilice i lanenog sjemena.

 

Čajna mješavina za smirivanje suvog kašlja

Bokvica (Plantago major) 100g

Crni slez (Malva silvestris) 100g

Saltki korijen (Glychirrhyza glabra) 50g

Biljke pomiješajte, pa tri supene kašike smjese prelijte sa pola litra ključale vode, promiješajte poklopite i ostavite da stoji pola sata. Procijedite, dodajte dvije supene kašike meda i sok od pola limuna. Čaj popijte podijeljen u dvije doze poslije obroka.

 

Biljni eliksir od bokvice

Pola kilograma svježih i dobro opranih listova bokvice sameljite na mašini za meso ili u multipraktiku. Samljevene listove i sok koji je iz njih iscurio pomiješajte sa kilogramom meda i 50 grama usitnjene smole propolisa. Sve izmješajte i ostavite da stoji tri dana, obavezno miješajući s vremena na vrijeme drvenom ili plastičnom kašikom. Nakon tri dana možete početi sa upotrebom. Uzimajte ovaj eliksir tri puta na dan po jednu kafenu kašičicu (ponovo naglašavam drvenu ili plastičnu da izbjegnete oksidaciju) desetak minuta prije obroka. Ovaj eliksir preporučuje se svima koji pate od bolesti disajnih organa, bronhitisa i upale pluća. Takođe od velike je koristi pušačima i svima koji žele da očiste disajne puteve. Dok uzimate ovaj eliksir svaki dan popijte po šolju čaja od omana i majčine dušice (po jedna kafena kašičica omana (Inula helenium) i majčine dušice (Thymus serpyllum) na šolju ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite pola sata pa procijedite).

Eliksir od bokvice toplo preporučujem svima koji pate od čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu. Pored eliksira svakodnevno pijte po šolju čaja sledećeg čaja ujutro i uveče:

Kantarion (Hzpericum perforatum) 100g

Iđirot (Acorus clamus) 50g

Slatki korijen (Glychirrhyza glabra) 50g

Biljke pomiješajte, pa dvije kafene kašičice prelijte šoljom (250ml), promiješajte poklopite i ostavite da stoji pola sata. Procijedite i pijte u malim gutljima prije jela ujutro i uveče prije spavanja. Izbjegavajte alkohol, prevrele sireve, čokoladu i izlaganje suncu ili odlazak u solarijum.

 

Melem od bokvice

Dvije šake svježih, dobro opranih i osušenih listova bokvice sitno isjeckajte i dodajte u posudu u koju ste rastopili 250g svinjske masti. Kada počne da cvrči, dobro promiješajte i skinite sa šporeta, poklopite i ostavite na hladnom mestu 24h. Sutra na vrlo blagoj vatri zagrijavajte ovu masu i uz neprestano miješanje, kada se mast otopi skinite sa šporeta još malo miješajte i procijedite u čistu i potpuno suvu kutijicu. Nakon 45 minuta u masu dodajte 25 ml ulja noćuraka. Dobro promiješajte i čuvajte u frižideru. Rok trajanja ovog melema je dva mjeseca. Ovo je izuzetan biljni lijek koji pomaže svima koji pate od alergijskih reakcija na koži, lišajeva, suvih i vlažnih ekcema. Nanosite ga svakodnevno na suvu i čistu kožu ujutro i uveče. Jako je dobro da pijete sledeći čaj:

Divlja dan i noć (Viola tricolor) 200g

Maslačak (Taraxacum officinale) 100g

Biljke pomiješajte, pa tri supene kašike smjese prelijte sa 750ml hladne vode, dodajte kafenu kašičicu smeđeg šećera i pustite da provri, pa kuvajte dva minuta. Skinite sa šporeta i ostavite da stoji pola sata. Procijedite i popijte u toku dana u malim gutljaima.

 

Melem od bokvice je odličan lijek protiv hemoroida.

Losion za lice protiv akni

Bokvica (Plantago major) 50g

Rastavić (Equisetum arvense) 50g

Apotekarski alkohol 200ml

Glicerin 50ml

Rastvor pantenola 10ml

Esencijalno ulje čajnog drveta 40 kapi

Suve listove bokvice i rastavić stavite u čistu staklenu teglu pa prelijte alkoholom i glicerinom. Zatvorite i dobro promućkajte, pa ostavite da stoji na tamnom mjestu dvanaest dana uz češće mućkanje. Procijedite, dodajte pantenol i esencijalno ulje čajnog drveta. Sve sipajte u čistu bočicu i čistite lice ovim losionom ujutro i uveče, nakon umivanja. Pored ovog losiona potrebno je da pijete litar sledećeg čaja:

Majčina dušica (Thymus serpylum) 100g

Divlja dan i noć (Viola tricolor) 100g

Biljke pomiješajte, pa pet supenih kašika prelijte litrom ključale vode, promiješajte, poklopite i ostavite sat vremena. Procijedite i popijte u toku dana.

cure.ba

Komentari

komentara