Zdravlje

Savijet nutricioniste! – GASTRITIS, KOŠMAR MODERNOG ČOVEKA Dijeta protiv gorušice

Napisao admin

Gotovo polovina stanovnika planete pati od tegoba izazvanih gastritisom, upalom sluznice želuca.


Foto: arhiva

Najčešće je uzrokuju virusna ili bakterijska infekcija, stres ili iritacija alkoholom, lekovima, a obično se javlja kod osoba pozitivnih na Helicobacter pylori.

 

Akutni gastritis javlja se naglo i brzo prolazi, a hronični može trajati godinama. Najčešći simptomi su bol ili osećaj nelagode u gornjem delu stomaka, nadutost, štucanje, podrigivanje, gubitak apetita, mučnina, povraćanje, tamna stolica, a krajnje upozorenje je krv u stolici. Nelečeni gastritis doprinosi nastanku čira na želucu, te ga ne treba olako shvatati.

 

Čajevi

 

U borbu protiv gastritisa poželjno je uključiti i bilje, lekove direktno iz prirode. Jednake delove kičice, hajdučke trave, kantariona i podubice pomešajte, pa četiri kašike mešavine prelijte litrom ključale vode i ostavite da odstoji poklopljeno 90 minuta. Procedite i pijte nezaslađeno u toku dana umesto vode.

 

Pravilna ishrana i izbegavanje namirnica koje nadražuju želudac od presudne su važnosti u terapiji. Preporučuje se nemasna hrana bogata vlaknima, kao i izbegavanje jakih začina.

 

Dobro žvaćite

Pravilna ishrana za gastritis podrazumeva da jedete češće, ali manje obroke. Svaki zalogaj treba dobro sažvakati, a hrana treba da bude umerene temperature.

– Iz ishrane treba izbaciti gazirane napitke, slatkiše, začinjene obroke, suhomesnate proizvode, pohovano i prženo, a uvesti alkalne namirnice, među kojima prednjače heljda, maslinovo ulje i lan. Preporučuje se kuvano voće umesto svežeg, klice, prirodno ceđeni sokovi, posebno od sirovog kupusa i šargarepe, probiotski jogurt – kaže Milka Raičević, nutricionista.

Od mesa treba birati što kvalitetnije, sa što manje masnoće, bez kožice, a preporučuju se i soja i proizvodi od soje, piletina, riba i plodovi mora. Dozvoljena je po jedna voćka dnevno, jabuka, breskva ili kruška, manja banana, manje količine grožđa ili dinje, kivi, ananas. Kuvano voće se vari lakše od svežeg, pa su kompoti odličan izbor. Treba izbegavati pomorandže, grejpfrut, citrusno voće uopšte, kao i povrće koje izaziva gasove, prvenstveno papriku, krastavac, brokoli i grašak.

Dan počnite biljnim čajem

Gastritis dijeta, koju preporučuje naša sagovornica, podrazumeva da svaki dan počnete šoljom biljnog čaja, pa da pola sata kasnije pripremite doručak. Evo predloga za nedeljni meni.

PONEDELJAK

Doručak: dvopek ili prosušeni hleb namažite džemom od šipka; uz to je poželjno popiti čaj od šipka bez šećera

Užina: sezonsko voće

Ručak: belo meso kuvano ili dinstano i sveža salata od kupusa i šargarepe

Večera: integralni pirinač s barenim povrćem – šargarepa, brokoli

UTORAK

Doručak: kaša od prosa sa pet-šest suvih grožđica i bademima

Užina: voće, kuvana ili pečena bundeva

Ručak: lagana čorba od bundeve i đuveč s integralnim pirinčem i tofu sirom

Večera: probiotski jogurt sa ovsenim pahuljicama

SREDA

Doručak: integralni hleb s namazom od mladog sira i rukolom

Užina: čaj od matičnjaka i jedna banana

Ručak: pečena pastrmka i zelena salata s maslinovim uljem i limunovim sokom

Večera: palenta s mlevenim semenkama lana, susama i bundeve

ČETVRTAK

Doručak: ovsene pahuljice prokuvane u vodi i pomešane s mlevenim bademima, medom, suvim voćem, bananom i mlevenim semenkama susama, lana i bundeve

Užina: čaj od kamilice i jabuka

Ručak: ćufte od belog mesa i salata od sveže šargarepe i cvekle. Belo meso sameljite, pomešajte sa iseckanim crnim i belim lukom, posolite i pobiberite, pa dodajte iseckan peršun. Oblikujte ćufte i pecite u rerni na papiru za pečenje.

Večera: lagana integralna testenina sa spanaćem

PETAK

Doručak: griz od integralnog pirinča kuvan u sojinom mleku i zaslađen stevijom

Užina: bademi i suvo voće

Ručak: meko kuvana jaja, bareni krompir i salata od praziluka i cvekle

Večera: šejk od banane, pirinčanog mleka, alfa-alfa klica, meda i malina

 

alo.rs

Komentari

komentara