Foto:arhiva
Bradavice uzrokuje HPV virus i ako su do 1 godine stare tada su obično zarazne u slučaju direktnog dodira, pogotovo ako je koza ostećena. Pored fizičkog dodira, u obzir dolaze vlažne površine, kao što su podovi tuševa, plaže i bazeni – objasnio je dr. spec. dermatovenerolog Dinko Kaliterna za magazin Moje zdravlje, piše Ordinacija.
One mogu samostalno nastajati, pojavljivati se na drugom dijelu tijela, a za borbu protiv njih najzaslužniji je naš imunološki sustav. Zbog toga, ako primjetite da su se bradavice počele pojavljivati, najprije pokušajte osnažiti svoj imunitet.
Oblici bradavica
Razlikujemo nekoliko vrsta bradavica, a obične bradavice su one najučestalije. One su izazvane zarazom HPV-om tipa 1, 2, 4, 27 i 29. Asimptomatske su, no uzrokuju bol ako se nalaze na dijelovima tijela koji su često pod pritiskom, poput stopala. Različite su boje, pa variraju od žute, svijetlo sive, žute, smeđe ili sivo crne boje, promjera od 1 mm do 1 cm. Najčešće, nestaju same od sebe u roku dvije godine, a nekada opstaju i duže.
Razlikujemo još i končaste bradavice, koje su uzrokovane istim tipovima HPV-a, a koje najčešće izrastu licu. Također su asimptomatske i lako lječive.
Još jedan učestali oblik su genitalne bradavice, koje se još nazivaju kondilomi, a pojavljuju se na vanjskim dijelovima genitalnog područja. Mekane su, izdužene i najčešće ružičaste boje, a prenose se spolnim odnosom. Njih je posebno važno što prije liječiti jer mogu izazvati teže posljedice, kao što je rak grlića maternice.
Na koji način liječiti bradavice?
obične bradavice najčešće samostalno nestaju, te ako ne uzrokuju bol i nelagodu, ne morate ih uklanjati
keratolička terapija: nanošenje iritansa poput salicilne kiseline (SCK) kada se bradavica zamata u oblog
smrzavanje pomoću tekućeg dušika krioterapijom
paljenje bradavica strujom ili laserom
izrezivanje bradavice kirurškim zahvatom
haber.ba