Društvenim mrežama počeo je da kruži spisak od šest djece za koja oni koji ga dijele tvrde da se radi o imenima djevojčica i dječaka koji su navodno učestvovali u Mahirovom zlostavljanju. Uz spisak idu komentari o tome kako spomenute treba ubiti, objesiti i predlaže se niz ‘odgojnih mjera’, a djeci prijete i na njihovim FB profilima, piše Slobodna-Bosna.
Međuvršnjačko nasilje problem je koji godinama ‘tinja’ i koji ovo društvo krije ispod tepiha, ali ‘metode’ kojima vrve društvene mreže taj problem ne mogu riješiti, naprotiv, samo ga još više produbljuju i postoji realna opasnost da još neko u svemu strada. Razum je, izgleda, već stradao.
U BiH postoji Zakon o zaštiti i postupanju s maloljetnicima u krivičnom postupku koji tretira i žrtve i zlostavljače, izrađene su smjernice za postupanje u slučajevima nasilja nad djecom i međuvršnjačkom nasilju, i to je ono na čemu se treba istrajati. Problem međuvršnjačkog nasilja može se riješiti samo promjenom sistema odnosno insistiranjem na njegovom aktiviranju, kao i preuzimanjem lične odgovornosti.
cure.ba