Zdravlje

TROPSKI JULI – Pravi toplotni udar tek počinje!

Napisao admin

Iako je i prethodnih dana u julu bilo vruće, pravi toplinski udar započeo je jučer i za sada mu se, prema prognozama, ne nadzire kraj. U većini mjesta u BiH temperatura je iznosila više od 35 stepeni Celzijevih, a rekorder je opet bio Mostar. U gradu na Neretvi živa na termometru u 14 sati dostigla je 43 stepena, i sve to imajući u vidu da se temperatura mjeri u hladu! I u narednim danima očekuju se ekstremno visoke temperature, a vrhunac toplinskog vala bio je jučer.


Crveno upozorenje

 

Upaljen je crveni meteoalarm za veći dio BiH, te se građanima savjetuje oprez i izbjegavanje boravka na suncu, kao i fizički napor. Crveni meteoalarm označava vrlo opasno vrijeme, da se mogu očekivati opasne pojave takvog intenziteta da mogu prouzrokovati veliku materijalnu štetu i biti veoma opasne po sigurnost ljudi i životinja.

 

Nakon što je Federalni hidrometeorološki zavod BiH izdao crveni meteoalarm, najviše problema zbog vrućine imaju hronični bolesnici, dijabetičari, meteoropate, starije osobe i djeca. Zbog nesnosnih vrućina ekipe Hitne pomoći imale su pune ruke posla. U Službi hitne pomoći na mostarskoj Carini su do 14.30 sati imali približno 20 intervencija zbog kolapsa usljed vrućina.

 

– Građani su dojavili da se kod Četvrte osnovne škole onesvijestio muškarac pa smo intervenirali. Također nam se cijelo jutro javljaju građani koji se zbog dužeg boravka na suncu osjećaju loše, imaju omaglice i sunčanice – kazali su nam u mostarskoj Službi hitne pomoći.

 

I u Čapljini i Neumu imali su približno 50 intervencija zbog vrućina. Medicinski stručnjaci Hitne pomoći KS imaju najviše kućnih intervencija. 

 

 

Obavezna zaštita

 

– Do sada nismo imali neke ozbiljnije intervencije zbog vrućine. Građanima i dalje preporučujem da se zaštite od sunca. Najbolje je da ne izlaze iz kuće ukoliko nemaju veliku potrebu, barem dok traju ove velike vrućine. To se posebno odnosi na starije osobe i hronične bolesnike koji bi trebali boraviti u rashlađenim prostorijama – kazali su nam iz Službe hitne pomoći KS. 

 

Upozorenja vozačima

 

– izbjegavajte vožnju na duže relacije tokom dana, a ukoliko, ipak, putujete, pravite češće pauze

 

– nekoliko minuta prije kraja putovanja isključite klima-uređaj kako biste se pripremili za izlazak iz vozila

 

– jučer su zabilježene duge kolone vozila na graničnim prijelazima Doljani, Ivanica, Prisika, Kamensko i Bijača na izlazu iz naše zemlje, gdje su zadržavanja na granici trajala i do sat i po. Na ostalim graničnim prijelazima zadržavanja nisu bila duža od 20 minuta.

 

– GP Gabela Polje privremeno otvoren kao međunarodni granični prijelaz (do 1. oktobra)

 

– vozači mogu koristiti i granične prijelaze Ivanica i Trebimlja (Čepikuće) za put prema dubrovačkoj regiji, kao i prelaze Zvirići, Bijača, Crveni Grm i Orahovlje za put prema Makarskoj rivijeri ili sjevernije.

avaz

Komentari

komentara