Pranje zubi (Foto: Cure.ba)
Nakon što su saučesnici studije koristili Corsodyl, tekućinu koja sadrži snažan antiseptik, za samo nekoliko sati porastao im je krvni pritisak.
Profesorica Amrita Ahluwalia, koja je vodila studiju, kaže: ‘Svakodnevno ubijanje svih tih dobrih bakterija je jako loše jer samo malo povećanje krvnog pritiska značajno utiče na rizik od srčanog i moždanog udara.’
U studiji je uspoređivan krvni pritisak 19 zdravih volontera koji su jednom dnevno koristili tekućinu brenda Corsodyl. Njihov krvni pritisak porastao je između 2 i 3,5 jedinica.
To se događa unutar jednog dana od korišćenja tekućine za ispiranje usta, napisali su naučnici u listu Free Radical Biology And Medicine.
Svako povećanje krvnog pritiska za dvije jedinice povećava rizik od srčanog udara za sedam posto, zaključeno je u posebnom istraživanju. Kad je moždani udar u pitanju, rizik se povećava za 10 posto.
Profesorica Ahluwalia, sa univerziteta Queen Mary u Londonu, kaže: ‘Ne kažemo da ljudi trebaju prestati koristiti antiseptičku tekućinu ako imaju problema sa zubima ili upaljene desni, ali se pitamo zašto svi ostali to rade.’
Corsodyl sadrži 0,2 posto antiseptika klorheksidina (chlorhexidine), koji ubija mikroorganizme potrebne za stvaranje nitrita, zahvaljujući kojima se krvne žile pravilno šire. Zbog ispiranja usne šupljine dolazi do smanjenja proizvodnje nitrita u ustima za čak 90 posto, a u krvi za 25 posto.
Iako sve tekućine za ispiranje usta ne sadrže sporni antiseptik u istoj koncentraciji, prof. Ahluwalia ističe da i u manjoj koncentraciji može poremetiti ravnotežu zdravih bakterija.
Stomatolog Richard Guyver kaže da bi bio vrlo oprezan kod donošenja zaključaka na osnovi ovako male studije.
cafe.ba