Zdravlje

Šta je normalno, a šta ne – Šta svakako trebate znati o mjesečnici?

Napisao admin

Liječnici mogu crtati grafikone i objašnjavati što je normalno po pitanju indeksa tjelesne mase, težine i ostaloga, no činjenica je da većina žena od razdoblja adolescencije znaju, da kada se radi o tijelu, ništa nije 'normalno'.


Bol u stomaku (Foto: cure.ba)

Od ranih dana poznato je da se mjesečnica javlja svakih 28 dana te da traje sedam dana na mjesec. No, činjenica je su varijacije po pitanju koliko često, koliko dugo i koliko traje mjesečnica. Stoga, kako znati kada je preskakanje mjesečnice razlog za zabrinutost te moguć znak nekog većeg problema, kao na primjer sindroma policističnih jajnika. Prvi korak svakako bi trebao biti utvrđivanje toga što je za vaše tijelo ‘normalno’, piše Yahoo Health.

Obraćanjem pozornosti na vlastiti mjesečni ciklus – uključujući to koliko često krvarite, koja je to količina, koliko dugo vam traje menstruacija, te koliku fizičku bol izaziva – najbolje ćete uočiti kada se kakva promjerna u vašem ciklusu javi, što je prvi korak u otkrivanju temeljnih zdravstvenih problema.

Jednom kada dobijete osjećaj za ono što je ‘normalno’ po pitanju vašeg tijela, tada ćete moći lakše razgraničiti ono što je vrijedno brige od onoga što nije zabrinjavajuće. Doktorica i docentica na Katedri za opstetriciju i ginekologiju na Sveučilištu Northwestern, Lauren Streicher otkriva zbog čega najčešće ‘šizimo’ po pitanju mjesečnice, te kada je ipak potrebno posjetiti liječnika.

Mjesečnica vam je izostala
Nakon isključenja trudnoće kao razloga, vrlo je važno odrediti točno koliko mjesečnica vam je izostalo. Ukoliko je to manje od tri puta, nema razloga histerično trčati kod liječnika, prema riječima doktorice Streicher.
‘Izostanak mjesečnice s vremena na vrijeme nije neki problem. Mnogim ženama se dogodi iz raznih razloga, kao što je veća količina stresa. Nerijetko se to dogodi i zbog odlaska na putovanje’ kaže Lauren Streicher. No ukoliko se vaš normalni ciklus prekinuo na tri mjeseca ili više (stanje koje se naziva amenoreja), vrijeme je da ipak posjetite liječnika.

‘Najveća briga kod izostanka mjesečnice je pojava endometrije sluznice maternice. Ostali zdravstveni problemi vezani uz izostanak mjesečnice uključuju endometriozu, probleme sa štitnjačom, preran prestanka rada jajnika te sindrom policističnih jajnika,’ kaže Lauren.
Isto tako, poremećaji u prehrani te ekstremno mršavljenje mogu uzrokovati gubitka mjesečnice. Oni koji pate od poremećaja prehrane i amenoreje također su u opasnosti da izgube na gustoći kostiju, pa to stanje može dovesti i do osteoporoze.

Vaše mjesečnice su bolne
Jednostavno je smatrati kako je bol i grčevi jednostavno način na koji se mjesečnica ‘podnosi’, te da bi tu bol trebalo trpjeti bez obzira na to koliko bila intenzivna. Budući da je bol vrlo subjektivna i gotovo ju je nemoguće mjeriti, teško je točno odrediti kada bol tijekom mjesečnice zahtijeva posjeti liječniku. U većini slučajeva tablete protiv boli spašavaju situaciju, a znanstvenici također upozoravaju kako i seks umanjuje bol tijekom menstruacije.
No, ukoliko bol i grčevi u vrijeme menstruacije postanu toliko jaki da vas doslovce prikuju za krevet, onda je vrijeme da potražite liječničku pomoć. ‘Nikada nije normalno baš tako intenzivnu bol osjećati tijekom menstruacije, pogotovo ako zbog nje ne možete obavljati dnevne aktivnosti,’ kaže doktorica Lauren Streicher.

Znatno jače krvarite
Menstruacije s jačim krvarenjem jedan je od najčešćih problema. Liječnici obično navode kako je tijekom mjesečnice normalno izgubiti oko 80 kubičnih centimetara krvi, no to se baš i ne može tako lako izmjeriti. Doktorica Streicher savjetuje kaže kako je najbolje promotriti koliko uložaka ili pak tampona tijekom dana potrošite. Ukoliko ste prije trošili oko 4-5 komada, a sada iznenada deset, vrijeme je da posjetite liječnika.
Jače krvarenje može biti povezano s različitim faktorima, od pušenja pa sve do endometrioze i mioma, a sva ta tri stanja mogu biti povezana s neplodnošću, a pa je stoga ponovno reguliranje mesntrualnog ciklusa vrlo bitno za reproduktivno zdravlje. Obilnije menstruacije također mogu biti povezane sa smanjenim brojem crvenih krvnih stanica i iscrpljenom zalihom željeza. Pri tome, vaš liječnik može preporučiti uzimanje oralne kontracepcije ili pak promjene načina života, te uzimanje vitamina C i željeza i pojačanu konzumaciju namirnica kao što su riba i crvena paprika dva tjedna prije menstruacije kako bi se spriječio nastanak anemije.

Krvarite više od dva puta mjesečno
Iako se često navodi kako ‘normalan’ ciklus iznosi 28 dana, sasvim je uobičajeno imati menstruaciju svakih 21 do 35 dana. Ponekad se dogodi da je razdoblje između dvije menstruacije oko 14 dana. ‘Ako vam se to dogodi jednom u mjesec dana ne treba paničariti, no ukoliko shvatite da krvarite da svaka dva tjedna, ipak bi trebali posjetiti liječnika. Naime, krvarenje između dvije mjesečnice može značiti promjene u hormonima ili pak mogući pobačaj,’ kaže doktorica Lauren.

Sasvim je normalno s vremena na vrijeme doživljavati određene promjene po pitanju menstruacije, te treba posvetiti pažnju promjenama kao što je izostanak mjesečnice, pojačano krvarenje u zadnjih nekoliko mjeseci ili pojačana bol. Takve promjene zahtijevaju liječničku pomoć.

tportal

Komentari

komentara