Sebičnost (foto: cure.ba)
Sebičnost kao ljudska osobina će nestati, tvrde naučnici nakon sprovedene nove studije i ističu da evolucija favorizuje saradnju.
Stručnjaci navode kako sebičluk možda donosi kratkoročni uspjeh, ali mnogo više uspjeha imaju ljudi koji su dovoljno mudri da sarađuju i tako ostvaruju zajedničke ciljeve. Studija sprovedena na državnom univerzitetu u Mičigenu je nakon sprovedenih testiranja dala ovakve rezultate.
Kristof Adami, profesor mikrobiologije i molekularne genetike na ovom univerzitetu, bio je na čelu tima koji je sproveo istraživanje.
– Ustanovili smo da evolucija kažnjava sebične i zlobne ljude – rekao je on.
Profesor Adami je objasnio da u procesu evolucije postoji toliko mnogo strategije i načina “osvajanja”, zbog čega je važno da budete u mogućnosti da komunicirate i sarađujete kako biste ste se popeli na vrh.
Naučnici su tokom istraživanja organizovali igru u kojoj su dva čovjeka navodno počinila zločin, nakon čega im je policija ponudila manju kaznu ili slobodu ako svjedoče jedan protiv drugog. Na taj način sebični pojedinci su se oslobodili na račun drugih, koji su ostali šest mjeseci u zatvoru. U slučajevima kada su obje osobe svjedočile jedna protiv druge, dobijali su po tri mjeseca zatvora, a ako su obje osobe odlučile da ćute, dobile su po mjesec zatvora, jer su ih teretili za lakše djelo.
Naučnici su zaključili da zatvorenici više sarađuju ako dobiju priliku da razgovaraju međusobno i steknu povjerenje, no ako to nije slučaj, vjerovatno će svjedočiti na štetu drugog.
– Komunikacija je ključna za saradnju kroz uspostavljanje povjerenja. To donosi dugoročni uspjeh, jer eliminacijom sebičnosti kao osobine čitava zajednica postaje daleko jača i samim tim je teže djelovati protiv nje – zaključio je profesor Adami.
telegraf.rs