Odrasle osobe izbace dnevno do dvije litre mokraće, a točna količina ne ovisi samo o tome koliko ste tekućine popili, rekla je urologinja Daniela Skultz-Lampel.
Urin se sastoji od 95 posto vode, a ostalo su kiseline, sol i urea, tvar koja sadrži dušik. Normalna boja urina je žuta.
– Što manje tekućine pijete, urin će biti žući – kaže doktorica.
Ozbiljna bolest
No može biti i druge boje, što može biti savršeno bezazleno, ali i ukazivati na bolest. Mokraća koja je stalno tamno žuta znak je poremećaja u radu jetre ili žuči.
– Vrlo je rijetko urin zelenkast – kaže Shultz-Lampel i pojašnjava da ta boja upućuje na bakterijsku infekciju. Zelenu mogu izazvati i određeni lijekovi, poput antidepresiva, dok je pjenasti urin znak poremećaja u radu bubrega.
Boju mokraće određuje i hrana koju jedete. Borovnice je, primjerice, mogu obojiti u ljubičasto. Ljudi se najčešće uplaše kada vide crvenkastu mokraću, najčešće neutemeljeno.
– Jedete li ciklu ili puno malina, normalno je da će vam urin određeno vrijeme biti crven – kaže urologinja.
No ako nema očitog razloga za crvenu boju, onda odmah posjetite liječnika jer krv u urinu također može biti znak ozbiljne bolesti. Slično je i s crnom mokraćom koja se može pojaviti uslijed tumora, prenosi “Novi“.
Miris amonijaka
Uz boju, i miris urina može puno toga reći o vašem zdravlju.
– Svježi urin obično nema nikakva mirisa – kaže Schultz-Lampel pojašnjavajući da se određeni mirisi ne pojavljuju sve dok bakterije ne počnu razgrađivati ureu.
Povremena promjena ipak se može pojaviti i često je neškodljiva.
– To je povezano s hranom, primjerice nakon konzumacije šparoga, B vitamina, luka ili nekih lijekova – rekla je doktorica.
Urin koji miriše na amonijak može biti znak urinarne infekcije, slatkast i voćni miris ukazuje na dijabetes, a ako mokraća miriše na ribu uzrok, osobito u žena, mogla bi biti upala mokraćovoda i mjehura ili neka spolna bolest.
Općenito govoreći, liječnički pregled se savjetuje ako su boja i miris mokraće neuobičajeni duže od dva ili tri uzastopna odlaska na zahod.
– To osobito vrijedi za slučajeve kada osjetite bol, imate temperaturu ili mučninu – kaže dr. Schultz-Lampel.