pušenje (foto:cure.ba)
Ovu tvrdnju potkrepljuju istraživanjem koje traje čak 38 godina, a kojim je obuhvaćeno više hiljada ispitanika, pri čemu je kod određenog broja otkriveno da posjeduju genetske varijacije koje, što se tiče pušenja, imaju dvostruku ulogu.
One se ispoljavaju u tinejdžerskom dobu kada se javlja sklonost ka početku pušenja, a u kasnijem životnom periodu dolazi do stvaranja izuzetno jake zavisnosti od cigareta.
“Tinejdžeri sa visokim genetskim rizikom za pušenje, veoma su brzo prelazili put od probanja cigareta do ulaska u ‘redovne’ pušače. Naravno, geni nisu jedini okidači za pušenje, ali su svakako izuzetno važni u trenutku pokušaja odvikavanja”, tvrdi dr Danijela Belskog, rukovodilac istraživačkog tima.
Na početku istraživanja pokazalo se da je čak 70 odsto mladih ispitanika pokušalo da puši. Od ovog procenta čak kod 27 odsto ispoljili su se varijabilni geni koji su jasno ukazivali da će oni i za dvije decenije ostati snažni nikotinski zavisnici, dok čak 22 procenta neće uspjeti da se oslobodi cigareta.
Novosti